Horký den pod Pyrenejemi – předposlední šance pro spurtery

nabor

V osmnácté etapě Tour de France 2018 se spurterské týmy utkají s uprchlíky a potlučený Sagan zabojuje o další výhru. Dojezd bude hostit, za posledních 70 let již po padesáté, Pau.

V kontrastu k Pau je tisícové startovní Trie-sur-Baïse etapovým městem vůbec poprvé. Ačkoli se peloton nebude pohybovat v horském terénu (což pozná na výživných teplotách), ráz krajiny zůstane vcelku malebný. Zaujmou vinice, zejména v okolí Madiranu; zdejší víno údajně patří k nejzdravějším na světě a je vlastně lékem na vysoký krevní tlak. Závodníci se v Madiranu nejprve 117,5 km od cíle utkají o jeden vrchařský bod a nedlouho poté, už v Aurensanu (98,5 km od cíle), dojde na spurterskou prémii.

Mapa dojezdu 18. etapy Tour de France 2018 (Pau)Cílové Pau, město s 85 tisíci obyvatel a centrum departmentu Pyrénées-Atlantiques, zažilo na Tour spoustu radosti, ovšem i chvíle tragické. Právě sem mířila v roce 1995 pietní šestnáctá etapa, jíž o den dříve určilo program úmrtí Fabia Casartelliho ve sjezdu z Col de Portet-d’Aspet (jel se také předevčírem). Dnes to snad bude bez nehod. Skoro 600 metrů dlouhé cílové rovince, tentokrát opravdu rovné, bude předcházet jen několik půlených kruhových objezdů a na jejím začátku nepříjemné zúžení vozovky. Důležitá bude také 1,2 km od cíle ostrá zatáčka na levou ruku. Obhájcem v Pau mohl být Kittel, jenže stejně jako celá loňská top 10 až na Boassona Hagena absentuje.

18. etapa profil Tour de France 2018V Pau by se mohl opakovat souboj kvarteta Sagan, Démare, Kristoff, Degenkolb, jenž jsme viděli ve Valence. Sagan včera musel zkousnout pád, Démare zas jen se štěstím a twitterovým popíchnutím od Andrého Greipela (který se později za nepřímé nařčení z visení za autem omluvil) ustál časový limit. Možná tedy přichází chvíle Alexandera Kristoffa, který na Tour od svého famózního roku 2014 nevyhrál.

Ve hře samozřejmě zůstává i řada dalších jmen, jíž může dobrá orientace v balíku klidně vynést na etapové pódium. Cort Nielsen, Colbrelli, zmiňovaný Boasson Hagen, Laporte, Arndt, Van Avermaet, Impey, Richeze, Lampaert, Pasqualon, Dupont, Smith, De Buyst, Boudat, možná třeba Sep Vanmarcke…

Osmnáctá etapa Tour de France 2018 začíná ve 13:55 (nultý kilometr ve 14:00). Po půl čtvrté sprint, před půl šestou druhá „čtyřka“ dne, jež by 18,5 km od cíle mohla lehce zamíchat děním v etapě. Dojezd je odhadován na 17:48.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 18 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.