Giro odpálí týmová časovka v San Remu

nabor

Tradičně nejdelší perioda bez Grand Tour je u konce. Dnes startuje týmovou časovkou Giro d’Italia 2015. V tomto článku se podíváme na okolnosti, které etapu budou provázet a ovlivňovat, a kdo by z ní mohl vytěžit nejvíce.

Týmová časovka bude 17,6 kilometrů dlouhá a začne v nejzápadnějším cípu Itálie, na předměstí San Rema. Dojezd je již naplánován přímo ve známém cyklistickém městě. Protože se pojede takřka neustále po pobřeží Ligurského moře, může jezdcům znepříjemňovat život vítr. Pokud se naplní předpovědi, pojede se v mírném protivětru. Navíc i přes příjemné jarní teploty lehce nad dvaceti stupni a polojasné počasí hrozí v Ligurii odpoledne bouřky. Trasa není extrémně technická, přesto by dešťové přeháňky mohly způsobit nerovnost podmínek mezi týmy.

profile-01 giro

Za hlavního favorita časovky je považována stáj Orica – GreenEDGE. Tradičně skvělí časovkáři vyhráli v roce 2013 poslední týmový test proti chronometru na Tour de France, na loňském mistrovství světa skončili druzí (Giro jedou z tohoto týmu tři – Lancaster, Durbridge a Hepburn) a letos mají unikátní možnost přisvojit si první růžový dres. Do něj by se mohl obléci například jeden z dosavadních smolařů sezóny Simon Gerrans.

Oricu ovšem budou prohánět zejména Tinkoff-Saxo a Sky. Oba týmy s hlavními aspiranty na celkové vítězství Contadorem a Portem mají skvělé tempařské sestavy, obsahující také Romana Kreuzigera, respektive Leopolda Königa. Při síle by měly být rovněž týmy Katusha a BMC. Zapomínat nesmíme ani na Etixx – Quick Step, v jehož řadách sice chybí Tony Martin, zato je v nich však přítomen Tom Boonen, asi třetí největší favorit závodu Urán a rovněž Petr Vakoč.

Jako první odstartuje do časovky v 15:10 tým outsiderů z Lampre, BMC vyjede v 15:45, Sky hned po nich v 15:50, dalších pět minut na to Etixx. Až v 16:25 se dostane na hlavní aspiranty výhry z Oricy, načež v 16:40 odstartuje Katusha a v 16:45 Tinkoff-Saxo. Jako poslední, dvaadvacátí, vyrazí vstříc rovinaté pouti v 16:55 FDJ. Časovka bude v plné délce televizně přenášena, ať už italskou Rai či třeba Eurosportem.