Giro je tady! Úvodní časovka v Boloni nabídne sklony až 16 %

nabor

Měsíce čekání jsou zase za námi. Grandtourová cyklistika se vrací na silnice i televizní obrazovky a jedno je jisté. Hned v první etapě 102. Giro d’Italia vzniknou mezi favority časové rozestupy, které zaručí osm kilometrů proti chronometru, z toho poslední dva do těžkého stoupání.

Startovní listina Giro d’Italia 2019 ZDE

Giro v Boloni startuje po čtvrtstoletí. Na bohatém italském severu se nalézá stále ono prosperující průmyslové velkoměsto, těžící z polohy na rozhraní Apenin a Pádské nížiny. Na druhou stranu je Boloňa městem s dlouhou historií, jež se vypořádalo s nespočtem politických převratů, a městem arkád, kterých v jejím srdci najdeme rekordních 38 kilometrů. Konečně je Boloňa městem přátelským cyklistům a chodcům, víkend co víkend zavírajícím část centra autům. Na západ odtud se tyčí výšina Monte della Guardia a její vrcholek zdobí chrám Panny Marie ze San Luca.

Po šesti rovinatých kilometrech a projetí mezičasem právě sem zamíří všech 176 účastníků letošního Gira. Výšlap měří 2,1 kilometrů a průměr přesahuje 9 %. Cílem etapy byl naposled před 10 lety, kdy se tu uprchlík Chris Froome ještě s nadbytečnými kily protrápil k šestému místu. Zhruba ve své polovině dosahuje stoupání maxima, hrozivých 16 %. Z tohoto důvodu i v celkově velmi krátké časovce do poslední chvíle nebude jasné, zda někteří jezdci nezkusí pod kopcem vyměnit „kozu“ za klasickou silničku. Uvažuje se dokonce o zřízení depa po vzoru šampionátu v Bergenu 2017.

1. etapa Giro 2019Úvodní etapa Gira má vcelku jasného favorita. Není jím však předloňský vítěz Corsa rosa Tom Dumoulin, ani loňský největší poražený Simon Yates. To Primož Roglič letos drtí konkurenci, kamkoli přijede. Vyhrál ve Spojených arabských emirátech, na Tirreno-Adriatico a naposledy v Romandii, kde si proti chronometru střihl i zářez úřadujícího mistra Evropy.

Možná se ovšem Victor Campenaerts dočká odplaty. Belgičan zřejmě jako jediný ne-vrchař má šanci esům celkového pořadí vzdorovat. Černým koněm by mohl být Ilnur Zakarin, který sice poslední sezónu a půl zaostává za očekáváními, na Tour ovšem loni uzavíral sedmičku jezdců, kteří dokázali porazit Rogliče v závěrečné časovce.

Etapa startuje v 16:50. Pojede se v minutových rozestupech a většina hvězd vyrazí hned ze začátku. Klání otevře Dumoulin, brzy následovaný Zakarinem, Lópezem, Jungelsem, Campenaertsem, Nibalim, Rogličem a v 17:02 Landou. Přesně v šest vyjede Jan Hirt, hned po něm Majka, v 18:14 další z černých koní Tom Bohli. Čas 18:50 vyznačí grandtourovou premiéru Josefa Černého. A pozor, v 19:43 – jako třetí od konce – sjede z rampy také Simon Yates.

Soutěž

1 komentář

  1. Bude to někde k vidění na internetu když ČT to nedává?
    Neplacené 😊

Comments are closed.