Giro d’Italia začíná. Vůbec poprvé za hranicemi Evropy

nabor

Tradičně nejdelší grandtourová pauza (tentokrát dlouhá 235 dní) se nachýlila ke svému konci. V Jeruzalémě začíná 101. Giro d’Italia. Na startu nechybí obhájce vítězství Tom Dumoulin a přes jistou kontroverznost ani Chris Froome, usilující o double s Tour a o celkem čtyři grandtourové triumfy po sobě. První úkol pro oba zní: přežít v co nejlepším čase 9,7 kilometrů individuální časovky.

Bude 13:50 izraelského a 12:50 našeho času, až dnes sjede z rampy Fabio Sabatini a zahájí Giro d’Italia 2018. Giro stojí na počátku druhé stovky svých startů a vstupuje do této nové etapy odvážně a nikoli bez důvodů k obávám. Ještě poměrně roztomilá je nutnost poprat se s hebrejskými názvy, když ze startovní ulice bývalého jeruzalémského starosty Jicchaka Kariva stala se na oficiální mapě ulice Jicchaka Keriva. Na mapách také původně figuroval u Jeruzaléma přídomek „Západní“. Organizátoři jej nakonec smazali, aby nezpochybňoval izraelský nárok na celé město. Start zde přináší protesty i obavy o bezpečnost. Za oslovení dalších diváků a již nyní desítky miliónů dolarů nového financování však toto riziko pořádající skupině RCS stálo.

Lákadlem i problémem, jenž stojí z velké části mimo jejich kontrolu, je start Chrise Frooma. Nejúspěšnější grandtourový cyklista své generace by na Giru byl kdykoli přivítán víc než vřele. Jenže veřejnost už dlouho ví, že hvězdný rodák z Keni odevzdal na loňské Vueltě vzorek s dvojnásobkem povoleného množství salbutamolu. Kauza se nejspíš rozhodne mezi Girem a Tour. Hrozí, že Froome Giro vyhraje a pak o výsledek přijde. „Být to já, nejsem na startu,“ řekl novinářům Tom Dumoulin. Bude to pikantní a velmi sledovaná bitva. A pokud vítěz zůstane vítězem, budeme moci říct, že i tohle riziko se RCS vyplatilo.

1. etapa profil Giro dItalia 2018Giro d'Italia 2018 - mapa úvodní časovky - Jeruzalém

Nyní však už pojďme k samotné trase úvodu Gira. Jaká je? Tak trochu divoká. Zatáčky, neustálé změny šířky vozovky i rytmu, stoupání, pak klesání. No a poslední stovka do 9 %. Získat můžete pár vteřin, ztratit celý závod. Jenže vyprávějte tohle časovkářským specialistům, kteří dostanou na Giru jen dvě příležitosti uspět a nyní navíc mohou jako první obléci růžový dres.

Rohan Dennis patří v barvách BMC a australského národního šampióna k černým koním celkového pořadí, dnes ovšem bude hlavním favoritem. Vyjede krátce po Janu Hirtovi ve 13:31 (středoevropského času) a v horkém křesle se bude chtít potit přes dvě hodiny. Mnohem později vyrazí na trať další esa Mads Pedersen (15:12), Victor Campanaerts (15:29) či Jos van Emden (15:33). A to nejlepší, leč pro průběžně vedoucího jezdce nejhorší, nakonec: 15:41 Chris Froome, 15:44 Tony Martin, 15:45 Tom Dumoulin.

Přímý přenos bude vyráběn z celé časovky, jíž doprovodí horké počasí velmi pravděpodobně beze srážek.

Tipněte si jejího vítěze jako obvykle v souteži na našem Facebooku.