nabor

Necelý týden po zveřejnění trasy Tour de France odhalili své plány pro příští rok také organizátoři Giro d’Italia. Italská Grand Tour se vytasí hned se třemi kratšími – ovšem nikoli rovinatými – individuálními časovkami. Dojezd závodu se po devíti letech vrátí do Verony.

Ani tentokrát u slavnostního odhalení programu nechyběl Chris Froome, na Giru v roli obhájce. Zaujal svou dobrou italštinou, ačkoli se v ní jednoznačně nevyjádřil k (ne)účasti na Giro d’Italia 2019. Jeho oficiální itinerář dnes z velké části jen potvrdil to, o čem si cyklistický svět nějakou chvíli šuškal. Italský deník La Stampa se totiž dostal k plánům pořadatele Gira, RCS Sport, již po polovině října.

Úvodní závodní blok

Prvním nositelem růžového trikotu bude 11. května skvělý tempař a minimálně obstojný vrchař. To je nyní jasné. Časovka jednotlivců bude ve středozemí bohatého italského severu, největším ekonomickém motoru země Bologni, měřit 8,2 km s dvoukilometrovým výšlapem (do 5 %) na závěr. Ve druhé etapě se Giro vydá na jihozápad a klasikářským profilem prověří vedoucího jezdce. Po rovinaté třetí etapě posléze 228 kilometrů s cílem ve Frascati nabídne stoupavé, byť neklasifikované, závěrečné kilometry. Pátá etapa uvidí naopak nesnadný úvod, jinak by ale měla patřit spurterům. V šesté etapě závodníci přejedou k východnímu pobřeží Itálie a klesavý závěr by mohl přinést rozuzlení v podobě vysoce redukovaného spurtu. Agresivním rychlíkům jinou formou popřeje i sedmý profil Gira 2019, osmá etapa vrátí do hry specialisty na roviny. Úvodní blok etap uzavře nedělní časovka do San Marina, jež na 34,7 kilometrech pozvolna vystoupá od moře až do 648 m n. m.

Profil 1. etapy Giro d'Italia 2019 (časovka, Bologna) Profil 9. etapy Giro d'Italia 2019 (časovka, San Marino)

Profil 13. etapy Giro d'Italia 2019
Profil 13. etapy Giro d’Italia 2019

Druhý závodní blok

Druhý závodní blok začne nedaleko od boloňského startu. Tranzitní etapy z Ravenny do Modeny a z Carpi do Novi Ligure ponechají na čele celkové klasifikace mistry časovky. 146 kilometrů z Cunea do Pinerola pak poslouží asi spíše úniku než útokům favoritů. Zásadní změny v top 10 tedy přijdou až při třinácté zkoušce. Značně očekávaný dojezd k jezeru Lago Serrù může ve 2247 metrech zhatit jen sníh, jinak 20,3 km do 5,9 % nabídne úžasnou podívanou. I čtrnáctá etapa bude horská a pekelně náročná. Pětici vrchařských prémií uzavře desetikilometrový výjezd na Colle San Carlo a po sjezdu finále v Courmayeur, na úpatí Mont Blancu. A jezdci si neodpočinou ani v neděli, kdy nejdelší etapa ročníku inspirovaná trasou klasiky Il Lombardia vyzve k novým akceleracím.

Profil 14. etapy Giro d'Italia 2019 Profil 15. etapy Giro d'Italia 2019

Náročný závěrečný týden

Šestnáctá etapa, to bude opět souboj organizátorů s počasím. Snad dovolí zdolat 2618 metrů vysoké Passo Gavia, jež by mělo následovat ještě legendární Mortirolo a kousavé finální kilometry do Ponte di Legno. V sedmnácté etapě kopce zmírní, na jeden z nich se zato bude v Anterselvě dojíždět.

Profil 16. etapy Giro d'Italia 2019 Profil 17. etapy Giro d'Italia 2019

Profil 19. etapy Giro d'Italia 2019
Profil 19. etapy Giro d’Italia 2019

Poslední spurterskou etapu (s pořadovým číslem osmnáct) vystřídají další dva horské dojezdy italského severovýchodu. Cílem devatenácté etapy, v níž se možná ještě bude taktizovat, bude San Martino di Castrozza a dvacátá etapa, skoro bez roviny, skončí na Monte Avena. Zdálo by se, že tím bude hotov i boj o růžový trikot, podobné úvahy se však snadno vymstí. 15,6 kilometrů veronské časovky bude z více než čtvrtiny tvořit stoupání s průměrem 4,5 %. Najet tu pár desítek vteřin není takový problém.

Profil 20. etapy Giro d'Italia 2019 Profil 21. etapy Giro d'Italia 2019 (časovka, Verona)

Shrnutí

Jaké tedy je na papíře Giro d’Italia 2019? Časovky jej ohraničují, ovšem celková porce ani ne 60 kilometrů a zvlněné profily relativizují možnou výhodu Frooma či Dumoulina (pojedou-li). Dále je tu pětice horských dojezdů – tři z nich v závěrečném týdnu, kde je doplňuje brutální šestnáctá etapa. I kvůli tomu až do Verony dorazí minimum spurterů. Bude mezi nimi Elia Viviani, obhájce bodového prvenství, jenž si milánskou prezentaci nenechal ujít? Rodák z předměstí Verony slíbil, že pokud na trať vyrazí, udělá vše, aby „do svého města“ dojel. Organizátoři doufají, že italského šampióna doplní ve startovní listině Vincenzo Nibali a Fabio Aru, pro nějž má sezóna 2019 po letošním trápení mimořádný význam. Vyloučena není účast Petera Sagana, který by dres slovenského mistra jistě rád na chvíli vyměnil za ten bramboříkový…

2 KOMENTÁŘE

  1. Mám moc rád vaše stránky, díky. Tentokrát ale nechápu, proč máte v záhlaví loňskou (tedy 2018) mapu…

    • Technický omyl, díky za upozornění a omlouváme se za něj. Nyní již vše v pořádku.

Comments are closed.