Giro d’Italia 2019: dojezd do Verony a trojice individuálních časovek

nabor

Necelý týden po zveřejnění trasy Tour de France odhalili své plány pro příští rok také organizátoři Giro d’Italia. Italská Grand Tour se vytasí hned se třemi kratšími – ovšem nikoli rovinatými – individuálními časovkami. Dojezd závodu se po devíti letech vrátí do Verony.

Mapa Giro 2019 aktualizovanáAni tentokrát u slavnostního odhalení programu nechyběl Chris Froome, coby poslední vítěz. Zaujal svou dobrou italštinou, ačkoli se v ní tehdy jednoznačně nevyjádřil k účasti na Giro d’Italia 2019. Později pak oznámil, že se bude soustředit na Tour. Oficiální itinerář závodu z velké části jen potvrdil to, o čem si cyklistický svět nějakou chvíli šuškal. Italský deník La Stampa se totiž dostal k plánům pořadatele Gira, RCS Sport, již po polovině října.

Startovní listina Giro d’Italia 2019 ZDE

Úvodní závodní blok

Prvním nositelem růžového trikotu bude 11. května skvělý tempař a minimálně obstojný vrchař. To je nyní jasné. Časovka jednotlivců bude ve středozemí bohatého italského severu, největším ekonomickém motoru země Bologni, měřit 8 km s dvoukilometrovým výšlapem (do 9 %) na závěr. Ve druhé etapě se Giro vydá na jihozápad a klasikářským profilem prověří vedoucího jezdce. Po rovinaté třetí etapě posléze 228 kilometrů s cílem ve Frascati nabídne stoupavé, byť neklasifikované, závěrečné kilometry. Pátá etapa uvidí naopak nesnadný úvod, jinak by ale měla patřit spurterům. V šesté etapě závodníci přejedou k východnímu pobřeží Itálie a klesavý závěr by mohl přinést rozuzlení v podobě vysoce redukovaného spurtu. Agresivním rychlíkům jinou formou popřeje i sedmý profil Gira 2019, osmá etapa vrátí do hry specialisty na roviny. Úvodní blok etap uzavře nedělní časovka do San Marina, jež na 34,8 kilometrech pozvolna vystoupá od moře až do 648 m n. m.

Profil 1. etapy Giro d'Italia 2019 (časovka, Bologna) Profil 9. etapy Giro d'Italia 2019 (časovka, San Marino)

Profil 13. etapy Giro d'Italia 2019
Profil 13. etapy Giro d’Italia 2019

Druhý závodní blok

Druhý závodní blok začne nedaleko od boloňského startu. Tranzitní etapy z Ravenny do Modeny a z Carpi do Novi Ligure ponechají na čele celkové klasifikace mistry časovky. 158 kilometrů z Cunea do Pinerola pak poslouží asi spíše úniku než útokům favoritů. Zásadní změny v top 10 tedy přijdou až při třinácté zkoušce. Značně očekávaný dojezd k jezeru Lago Serrù může ve 2247 metrech zhatit jen sníh, jinak 20,3 km do 5,9 % nabídne úžasnou podívanou. I čtrnáctá etapa bude horská a pekelně náročná. Pětici vrchařských prémií uzavře desetikilometrový výjezd na Colle San Carlo a po sjezdu finále v Courmayeur, při úpatí Mont Blancu. A jezdci si neodpočinou ani v neděli, kdy 232 kilometrů dlouhá etapa inspirovaná trasou klasiky Il Lombardia vyzve k novým akceleracím.

Profil 14. etapy Giro d'Italia 2019 Profil 15. etapy Giro d'Italia 2019

Náročný závěrečný týden

Šestnáctá etapa, to bude opět souboj organizátorů s počasím. Snad dovolí zdolat 2618 metrů vysoké Passo Gavia, jež by mělo následovat ještě legendární Mortirolo a kousavé finální kilometry do Ponte di Legno. V sedmnácté etapě kopce zmírní, na jeden z nich se zato bude v Anterselvě dojíždět.

Profil 16. etapy Giro d'Italia 2019 Profil 17. etapy Giro d'Italia 2019

Profil 19. etapy Giro d'Italia 2019
Profil 19. etapy Giro d’Italia 2019

Poslední spurterskou etapu (s pořadovým číslem osmnáct) vystřídají další dva horské dojezdy italského severovýchodu. Cílem devatenácté etapy, v níž se možná ještě bude taktizovat, bude San Martino di Castrozza a dvacátá etapa, skoro bez roviny, skončí na Monte Avena. Zdálo by se, že tím bude hotov i boj o růžový trikot, podobné úvahy se však snadno vymstí. 15,6 kilometrů veronské časovky bude z více než čtvrtiny tvořit stoupání s průměrem 4,5 %. Najet tu pár desítek vteřin není takový problém.

Profil 20. etapy Giro d'Italia 2019 Profil 21. etapy Giro d'Italia 2019 (časovka, Verona)

Shrnutí

Jaké tedy je na papíře Giro d’Italia 2019? Časovky jej ohraničují, ovšem celková porce ani ne 60 kilometrů a zvlněné profily relativizují výhodu Toma Dumoulina. Dále je tu pětice horských dojezdů – tři z nich v závěrečném týdnu, kde je doplňuje brutální šestnáctá etapa. I kvůli tomu až do Verony dorazí minimum spurterů. Bude mezi nimi Elia Viviani, obhájce bodového prvenství? Rodák z předměstí Verony slíbil, že udělá vše, aby „do svého města“ dojel. Italského šampióna doplní ve startovní listině další domácí hvězda Vincenzo Nibali. Vyzyvateli Dumoulina by však v kopcích měli ještě větší měrou být Primož Roglič a loňský velký poražený Simon Yates. To Egan Bernal který ve dvaadvaceti měl dostat první velkou šanci jet na sebe na Grand Tour, si po zranění bude muset ještě počkat. S podporou Jana Hirta pak bude barvy Astany zviditelňovat Miguel Ángel López a pokusí se vylepšit třetí pozici v celkovém pořadí z roku 2018.

Soutěž

4 KOMENTÁŘE

  1. Škoda promarněné příležitosti – pokud chci získat skutečný přehled o struktuře Gira 2019, stejně musím zabrousit na jiné stránky. Zde se výčet etap spojil do poněkud nepřehledného textu, proloženého zčásti neoznačenými profily dílčích tras. Pro skutečné „znalce“ Gira je to možná dostačující, ale stačilo přehledně rozepsat a rozlišit jednotlivé etapy s jasným určením jejich charakteru a třeba u horských nebo časovky přidat grafiku profilu s popiskem čísla a data etapy. Tohle tam bohužel chybí a tak člověk pro ucelený přehled musí jinam… proto píšu v úvodu „škoda“. Jinak dobrá práce 🙂

  2. Prosím Vás o zasílání informací o Giru ď Italia. Předem moc děkuji z přátelslkým pozdravem Ahoj.

  3. Mám moc rád vaše stránky, díky. Tentokrát ale nechápu, proč máte v záhlaví loňskou (tedy 2018) mapu…

    • Technický omyl, díky za upozornění a omlouváme se za něj. Nyní již vše v pořádku.

Comments are closed.