Giro 2015, plné zvratů a překvapení

nabor

V tomto článku si můžete připomenout všech 21. etap letošního Gira d´Italia a nejzásadnější okamžiky v každé z nich.

1. etapa (San Lorenzo Mare – San Remo; TTT – 17,6 km)

Vítěz: Orica-GreenEDGE

Maglia Rosa: Simon Gerrans (Orica-GreenEDGE)

Tým Orica-GreenEDGE slaví své vítězství na Giru
Tým Orica-GreenEDGE slaví své vítězství v 1. etapě

Úvodní etapou 98. ročníku Gira d´Italia byla týmová časovka. Tu podle očekávání vyhrál Australský tým Orica-GreenEDGE a do růžového dresu se oblékl Simon Gerrans. Velmi dobře tuto etapu zajely i týmy Tinkoff-Saxo a Astana, které se srovnaly hned za Oricu.

 

 

 

2. etapa (Albenga – Janov; 177 km)

Vítěz: Elia Viviani (Sky)

Maglia Rosa: Michael Matthews (Orica-GreenEDGE)

Elia Viviani
Elia Viviani, vítěz 2. etapy

Sprint největších es, které byly na Giru vyhrál Elia Viviani. Ten se musel spolehnout v dojezdech jen sám na sebe, protože tým Sky zde hájil zájmy na celkové pořadí. I přes to si dospurtoval pro vítězství a oblékl se do červeného dresu.

 

 

3. etapa (Rapallo – Sestri Levante; 136 km)

Vítěz: Michael Matthews (Orica-GreenEDGE)

Maglia Rosa: Michael Matthews (Orica-GreenEDGE)

Vítěz 3. etapy Gira Michael Matthews
Michael Matthews, vítěz 3. etapy

První kopce a kovaní spurteři odpadli. Ale Michael Matthews vydržel a neměl konkurenci. V této etapě skončili i naděje pro domácího miláčka Domenica Pozzoviva, který upadl ve sjezdu a etapu nedokončil.

 

 

 

4. etapa (Chiavari – La Spezia; 150 km)

Vítěz: Davide Formolo (Cannondale-Garmin)

Maglia Rosa: Simon Clarke (Orica-GreenEDGE)

Vítěz 4. etapy Gira Davide Formolo
Davide Formolo, vítěz 4. etapy

Další kopce a početný únik i s Romanem Kreuzigerem. Mladý Ital Formolo vyhrál po sólovém útoku na kopci La Spezia a jako jediný dorazil do cíle před favority, kteří se v tento den stále ještě hlídali.

 

 

 

5. etapa (La Spezia – Abetone; 152 km)

Vítěz: Jan Polanc (Lampre-Merida)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Vítěz 5. etapy Gira Jan Polanc
Jan Polanc, vítěz 5. etapy

Vyhrál jezdec z úniku, mladý Slovinec Jan Polance, který ve stoupání na Abetone odpáral své kolegy z úniku. Za ním jsme viděli první měření sil favoritů, kteří se rozešli smírně, až na Rigoberta Urana. Ztratil půl minuty na Contadora.

 

 

6. etapa (Montecatini Terme – Castiglione della Pescaia; 183 km)

Vítěz: André Greipel (Lotto-Soudal)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

André Greipel, vítěz 7. etapy
André Greipel, vítěz 6. etapy

Etapa pro rychlé muže a vítězství nejznámějšího z nich, Němce Andrého Greipla, který převálcoval Mattea Pelucchiho a Sachu Modola. Ale ani tentokrát to nebyla pohodová etapa a peloton byl velmi nervózní. Skončilo to pádem Daniele Colliho (Nippo-Vini Fantini) a hlavně vedoucího muže závodu Alberta Contadora (Tinkoff-Saxo). Španěl si vykloubil rameno, ale v závodě pokračoval.

 

7. etapa (Grosseto – Fiuggi; 264 km)

Vítěz: Diego Ulissi (Lampre-Merida)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Diego Ulissi, vítěz 7. etapy
Diego Ulissi, vítěz 7. etapy

Nejdelší etapa letošního Gira, zvlněný profil, ale Greipel, Modolo nebo Matthews byli v pelotonu při závěrečném sppurtu přítomní. Greipel a Modolo svěsili nohy a Matthews rozjížděl pro Gerranse. A tak se mohl radovat dopingový hříšník, který loni „vyhrál“ 2 etapy. Za Ulissim dojeli Lobato a Gerrans.

 

 

8. etapa (Fiuggi – Campitello Matese)

Vítěz: Beňat Intxausti (Movistar)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Beňat Intxausti, vítěz 8. etapy Gira
Beňat Intxausti, vítěz 8. etapy Gira

Další horský dojezd a divadlo Beňata Intxaustiho, který se odpoutal z úniku splečně se Sebastienem Reichenbachem. Španěl vypadal, že nemá sílu a jen těžko se drží s Reichenbachem, ale pak mu nastoupil a dojel si pro etapový primát. Ze skupiny favoritů nastoupil Mikel Landa a dojel jako druhý. Třetí byl Reichenbach. Za ním už dojeli do cíle favoriti, kteří měli shodný čas.

 

9. etapa (Benevento – San Giorgio del Sannio; 224 km)

Vítěz: Paolo Tiralongo (Astana)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Paolo Tiralongo na trati Gira
Paolo Tiralongo, vítěz 9. etapy

Kopcovitá etapa a vítězství jezdce z úniku. Asi 60 kilometrů před cílem zaútočil Tom-Jelte Slagter. 15 kilometrů před cílem vypálil Paolo Tiralongo, po pěti kilometrech dojel ke Slagterovi a za dalších 5 kilometrů mu odjel. Za ním dospěl do cíle Steven Kruijswijk a Simon Geschke.

 

 

10. etapa (Civitanova Marche – Forlí; 200 km)

Vítěz: Nicola Boem (Bardiani-CSF)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Nicola Boem, vítěz 10. etapy Gira
Nicola Boem, vítěz 10. etapy

Debaty, debaty a debaty. Rovinatá etapa, ale výhra úniku a penalizace Richieho Porta. Peloton byl po velném dnu líný a tak se z etapového primátu mohl radovat Nicola Boem, pro kterého to byl životní úspěch jeho kariéry. Mezitím měl v pelotonu defekt Richie Porte, lídr týmu Sky. V cíli ztratil asi 1 minutu. Pořadatelé mu však přidali ještě další 2, protože přijal pomoc od jezdce z jiného týmu (Simon Clarke; Orica-GreenEDGE).

 

11. etapa (Forlí – Imola; 153 km)

Vítěz: Ilnur Zakarin (Katusha)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Ilnur Zakarin, vítěz 11. etapy Gira
Ilnur Zakarin, vítěz 11. etapy

Etapa, která končila na okruhu, kde se jezdili i závody Formule 1 a tragicky zde zahynuli Roland Ratzenberger a Ayrton Senna. Objev sezóny Ilnur Zakarin, který vyhrál Kolem Romandie v této etapě zaútočil na vrchařské prémii asi 25 km před cílem a sólovou jízdou zaznamenal další skvělý výsledek. Za ním spurtovali Carlos Betancur a Franco Pellizotti. V pelotonu potkal nepěkný pád Rigoberta Urana. Naštěstí se stihl vrátit do pelotonu a v závodu pokračoval.

 

12. etapa (Imola – Vicenza; 190 km)

Vítěz: Philippe Gilbert (BMC)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Philippe Gilbert vyhrál 12. etapu Gira
Philippe Gilbert, vítět 12. etapy

Úvod etapy byl rovinatý, ale závěr etapy byl ideální pro klasikáře, protože na jezdce čekalo krátké, ale prudké stoupání Monte Berico. A král klasikářů byl na Giru také. Velmi nadějně se jevil pokus Franca Pellizottiho a Tanela Kangerta. Bohužel pro ně se na čele pelotonu právě objevil Alberto Contador a Philippe Gilbert. Contador útočil na Fabia Ara, který neprožíval zrovna povedené dvě etapy a Gilbert si jel pro etapu. Belgičan doskočil Kangerta a hned vypálil do cíle a slavil etapové vítězství na Giru. Druhý byl Contador a třetí Ulissi. Aru ztratil na Contadora 16 vteřin.

 

13. etapa (Montecchio Maggiore – Lido di Jesolo; 147 km)

Vítěz: Sacha Modolo (Lampre-Merida)

Maglia Rosa: Fabio Aru (Astana)

Sacha Modolo, vítěz 13. etapy
Sacha Modolo, vítěz 13. etapy

Zdánlivě nevinná etapa před dlouhou časovkou přinesla velké drama. Velký pád 3,2 kilometrů před cílem, tedy mimo ochranou zónu postihl Alberta Contadora, Richieho Porta, Leopolda Königa nebo Mikela Landu. Ti všichni zůstali na zemi nebo za pádem a do růžového se oblékl Fabio Aru. Ten se tak stal prvním jezdcem ze Sardinie, který se oblékl do růžového dresu. Etapu vyhrál Sacha Modolo, když zúročil práci svých kolegů.

 

14. etapa (Treviso – Valdobbiadene; ITT; 59,4 km)

Vítěz: Vasil Kiryienka (SKY)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Vítěz etapy Vasil Kiryienka (SKY)
Vítěz 14. etapy Vasil Kiryienka

Velký strašák a nejdiskutovanější etapa letošního programu, k tomu se přidal déšť a boj o celkové pořadí. Scéna byla připravena. Zatímco Aru, Porte, Uran nebo Roman Kreuziger ztratili něco kolem 4 minut, tak Alberto Contador, Andrey Amador, Jurgen Van Den Broeck nebo Leopold König útočili na Top 10. v etapě. Contador atakoval první místo, nakonec byl třetí, když se mezi něj a Kiryienku vešel ještě Luis Leon Sanchéz.

 

15. etapa (Marostica – Madonna di Campiglio; 165 km)

Vítěz: Mikel Landa (Astana)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Mikel Landa, vítěz 15. etapy
Mikel Landa, vítěz 15. etapy

Astana útočila na Contadora, ten si hlídal Ara a Landa si tak mohl dojet pro etapu. Za ním jel velmi pěkně Yuri Trofimov a pak už Contador s Arem. Leopold König byl na 7. místě a nyní už lídr týmu Sky poskočil na 5. místo v celkové klasifikaci.

 

 

16. etapa (Pinzolo – Aprica; 177 km)

Vítěz: Mikel Landa (Astana)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

MikeMikel Landa vyhrál i 16. etapul Landa vyhrál další etapu na Giru
Mikel Landa vyhrál i 16. etapu

Po volném dni královská etapa a Landa znovu triumfoval. Při prvním stoupání na Apricu Contador ztratil, ale následně se dotáhl zpátky k Aruovi a nakonec mu odskočil o 2:30 minuty. Landa poskočil na 2. místo před Ara. V etapě za Landou dokončil Kruijswijk a Contador.

 

 

17. etapa (Tirano – Lugano; 134 km)

Vítěz: Sacha Modolo (Lampre-Merida)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Sacha Modolo
Sacha Modolo, vítěz 17. etapy Gira

Poslední šance pro spurtery před Milánským finále. A vítězství Sachy Modola, který znovu zúročil práci svého týmu a zaznamenal tak už 4. etapové prvenství pro Lampre. Za ním dospurtovali Nizzolo a Mezgec.

 

 

 

18. etapa (Melide – Verbania; 170 km)

Vítěz: Philippe Gilbert (BMC)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Philippe Gilbert, vítěz 18. etapy
Philippe Gilbert, vítěz 18. etapy

Při stoupání na Monte Ologno měl defekt Mikel Landa, čehož využil Alberto Contador a zaútočil. Vypracoval si náskok a dotáhl ho (společně s Hesjedalem, který ho ještě během výšlapu doskočil). Ve sjezdu přibližně 19 km před cílem dojel Gilbert skupinku uprchlíků, která se odtrhla z původního úniku na Olognu, rovnou zaútočil a vytvořil si rozhodující náskok, který si udržel až do cíle.

 

19. etapa (Gravellona Toce – Cervinia; 236 km)

Vítěz: Fabio Aru (Astana)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Fabio Aru, vítěz 19. etapy
Fabio Aru, vítěz 19. etapy

Italský mladík ve službách stáje Astana v posledním stoupání do nadmořské výšky 2001 metrů nad mořem využil svých kvalit, zaútočil ve skupině favoritů a dojel si pro etapové vítězství. Poskočil i na druhé místo celkové klasifikace. Contador si hlídal pouze svoji pozici a na Giru už jen reguloval své ztráty.

 

20. etapa (Saint Vincent – Sestriere; 196 km)

Vítěz: Fabio Aru (Astana)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Fabio Aru, vítěz i 20. etapy
Fabio Aru vyhrál i 20. etapu

196 kilometrů dlouhou královskou etapu Gira vyhrál Fabio Aru, který tak slavil druhé etapové  vítězství na tomto Giru. Alberto Contador sice ztratil přes 2 minuty, ale celkové vítězství si pohlídal. Bohužel ztratil i Leopold König a pohoršil si na konečné 6. místo. V etapě byl druhý Ryder Hesjedal (který poskočil na 5. pozici) a třetí byl Rigoberto Uran.

 

21. etapa (Turín – Milán; 185 km)

Vítěz: Iljo Keisse (Etixx-Quick Step)

Maglia Rosa: Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

Iljo Keisse, vítěz 21. etapy
Iljo Keisse, vítěz 21. etapy

Závěrečná etapa a zároveň poslední překvapení letošního ročníku. Dlouho se jelo poklidné tempo. Až při nájezdu na milánské okruhy se dopředu vrhla dvojice jezdců Iljo Keisse a Luke Durbridge (Orica-GreenEDGE). Ti navyšovali svůj náskok, zatímco peloton začal zmatkovat a panikařit. Na čele se objevil tým Sky a náskok uprchlíků šel dolů, ale defekt potkal Leopolda Königa a jezdci v černých dresech se stáhli zpět k němu. Ostatní týmy už musely obětovávat lidi z rozjížděcího vlaku, ale dva dráhaři Keisse a Durbridge se nenechali dohnat. Belgičan pak přestal střídat a ve spurtu svého kolegu porazil.

TIP: Články k jednotlivým etapám si můžete rozkliknout v přehledné tabulce.

Alberto Contador, celkový vítěz
Alberto Contador, celkový vítěz