nabor

I přes kopcovité nástrahy přinesla pátá etapa Tour Down Under opět hromadný dojezd. Ten byl dosti chaotický a nejlépe si s ním nakonec poradil Giacomo Nizzolo. Díky bonifikačním sekundám na rychlostních prémiích se do čela celkové klasifikace dostal Daryl Impey.

V první polovině etapy byly umístěny hned dvě rychlostní prémie a s nimi až šest bonusových sekund. Velkou šanci na uzmutí celkového vedení zde samozřejmě spatřoval Daryl Impey, který měl před etapou pouze třísekundové manko na vedoucího Richieho Porta. Jeho tým Mitchelton-Scott tak od startu kontroloval tempo pelotonu a prostor poodjet dal pouze devětadvacetiletému Axelu Domontovi. Francouz však osamoceně neměl šanci a za malou chvíli byl zpět v hlavním poli.

První rychlostní prémie přišla na řadu na 33,5. kilometru. Lídr celkového pořadí Richie Porte, který neoplývá zrovna rychlostními schopnostmi, vyslal dopředu svého týmového kolegu a úřadujícího mistra světa Madse Pedersena. Dán se měl pokusit vybrat Impeymu tři bonifikační sekundy, což se mu nakonec skutečně podařilo, když byl ve spurtu rychlejší. Obhájce celkového vítězství Impey se tak musel spokojit pouze se dvěma sekundami, ale další šance na posun v celkovém pořadí se mu naskytla již za dalších 25 kilometrů. Na druhé rychlostní prémii byl již Impey první a ve virtuálním pořadí vystřídal Porta na čele.

Stále zbývalo ještě 93 kilometrů, ale zaskočit ostatní se pokusil Rohan Dennis, když nastoupil. Osmého muže v celkovém pořadí doplnil i čtvrtý muž Simon Yates. Na pokus této dvojice již musel reagovat i Richie Porte. K této trojici postupně přijelo několik dalších závodníků, včetně Pavla Sivakova a Dylana Van Baarleho – týmových kolegů Rohana Dennise. Společně se pokusili získat náskok na peloton, kde ale okamžitě najeli na čelo závodníci Jumbo-Visma a tento pokus zlikvidovali.

Teprve sedmdesát kilometrů před cílem se vytvořila skupina, kterou bychom mohli označit za únik. Byli zde Ian Stannard z Ineosu, Ide Schelling z Bory, Mads Pedersen z Treku a nechyběl ani Josef Černý, který zde reprezentoval oranžové barvy týmu CCC. Český závodník byl dokonce chvíli ve virtuálním vedení, když se náskok čelní skupiny přehoupl přes dvě minuty. S přiblížením stoupání druhé kategorie Kerby Hill začal však náskok těchto jezdců rychle klesat a zanedlouho byli zpět v pelotonu.

Během výjezdu na Kerby Hill museli jezdci absolvovat 1,6 kilometru dlouhé stoupání s průměrem 8,7%. Zde se vyčlenila silná skupina, kde nechyběli ti nejsilnější jezdci na celkové pořadí. Toto nebyla příliš dobrá pozice pro Richieho Porta. Nejrychlejším závodníkem vepředu byl pravděpodobně Daryl Impey a jeho případné vítězství v etapě by znamenalo zisk dalších deseti bonifikačních sekund. Z vrcholu Kerby Hill však stále zbývalo ještě 20 kilometrů a v pelotonu, kde nechyběli ani spurtéři, se podařilo zorganizovat stíhací jízdu. Šest kilometrů před cílem se obě skupiny spojily a vše tak mělo vyvrcholit hromadným spurtem.

Závěr byl poměrně zmatený. Do cílové rovinky vjížděl jako první Roger Kluge z Lotta Soudal, nevěděl však, že za sebou nemá svého kapitána Caleba Ewana. Ten byl o několik míst více vzadu a Kluge svým úsilím vytvořil malý náskok pro Giacoma Nizzola a Simone Connsoniho, kteří se skrývali hned za jeho zadním kolem. Nizzolo pak velice razantně nastoupil a rychle se blížil cílové rovince. Tuto situaci se snažil ještě zachránit Sam Bennett, který sprintoval ze zadnějších pozic. Nakonec mu to však stačilo pouze na třetí místo. Nejrychlejší byl totiž Nizzolo, druhé místo bral Connsoni.

Zklamaný byl v cíli Daryl Impey. Australan doufal, že se mu v cíli podaří získat další bonifikační sekundy, což se nestalo, když skončil až desátý. Získal sice celkové vedení, ale v závěrečné etapě, která vrcholí výjezdem na Willunga Hill, bude mít pouze dvě sekundy k dobru na druhého Richieho Porta, který je na tomto stoupání již šest let neporažen.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling 3:32:45
2 Simone Consonni (Ita) Cofidis Solutions Credits
3 Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep
4 Michael Mørkøv (Dán) Deceuninck-QuickStep
5 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
6 André Greipel (Něm) Israel Start-Up Nation
7 Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling
8 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
9 Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
10 Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott

Průběžné celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott 17:12:15
2 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo 0:00:02
3 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:00:09
4 Simon Yates (Brit) Mitchelton-Scott 0:00:13
5 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma 0:00:16
6 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:17
7 Simon Geschke (Něm) CCC Team
8 Rohan Dennis (Aus) Team Ineos
9 Dylan Van Baarle (Niz) Team Ineos

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.