Favorité Tour: Richie Porte


„Tasmánský čertík“, jak zní jeho přezdívka, se poprvé pokusí o celkový úspěch na Tour de France.

Své první dvě profesionální sezóny (2008, 2009) strávil v australském týmu Praties. Nedosáhl zde většího úspěchu, za to po přesunu do Saxo Banku v roce 2010 se již prosadil.

Dojel celkově desátý na závodě Kolem Romandie a vyhrál třetí etapu, kterou byla individuální časovka. Dále skončil sedmý celkově na Giru, vyhrál zde soutěž mladíků a od jedenácté do třinácté etapy vozil růžový dres. V této sezóně dokázal dojet čtvrtý na etapácích Kolem Británie a Eneco Tour. Díky úspěchu na Giru se vědělo o jeho vrchařských kvalitách, ale po čtvrtém místu na Mistrovství světa v časovce ukázal, že v jízdě proti chronometru patří také k nejlepším.

V sezóně 2011 se moc neukázal. Šesté místo na MS v časovce a etapové triumfy na Kolem Dánska a Vuelta Ciclista a Castilla y León (obě etapy byly individuální časovky).

Pro rok 2012 přišla zásadní změna. Porte totiž přestoupil do týmu Sky. Tento rok dokázal vyhrát celkové pořadí závodu Volta ao Algarve nebo skončil čtvrtý na prestižních podnicích Kolem Romandie a Bayern-Rundfahrt. Poprvé byl součástí týmu, jehož jezdec-Bradley Wiggins-dokázal vyhrát celkové pořadí Tour de France.

První velké úspěchy ale přišly až o rok později. Poprvé vyhrál Paris-Nice a dokázal zde vyhrát i dvě etapy. Dojel druhý na Critériu International, Kolem Baskicka (na obou závodech vyhrál i jednu etapu) a Critériu du Dauphiné. Podruhé projel se žlutým mužem na Champs-Élysées, tentokrát ním byl Chris Froome.

V sezóně 2014 se moc neukázal. Vyhrál etapu na Tour Down Under a celkově skončil čtvrtý. Měl být lídr na Giru, ale nemoc mu nedovolila do závodu odstartovat, a tak měl v červenci znovu pomáhat Chrisi Froomovi k jeho obhajobě žlutého trikotu. Froome ale po několika pádech ve čtvrté a páté etapě musel Tour opustit. Porte, který byl v tu chvíli na druhém místě, se stal plánem B týmu Sky. Jenže Australan nebyl na pozici lídra připraven ani psychicky ani fyzicky a Tour dokončil na 23 místě.

Cílem další sezóny bylo Giro. Portovi bylo svěřeno velení. Sezónu začal výborně. Stal se národním šampionem v časovce, na Tour Down Under vyhrál etapu a celkově skončil druhý. Následovalo druhé vítězství na Paris-Nice, kde vyhrál i dvě etapy. Dokázal vyhrát také prestižní závod Kolem Katalánska a poté co ovládl Giro del Trentino, patřil společně s Contadorem a Aruem k největším adeptům na růžový trikot. Giro začal výborně. Mnohdy se zdál v horských etapách i silnější než jeho dva největší konkurenti, ale zatím jel spíše takticky a šetřil síly. Pak ale přišla osudová desátá etapa. Porte měl defekt a v zdánlivě pro celkové pořadí bezvýznamné etapě zaostal za nejlepšími o 47 vteřin. Tato ztráta byla nepříjemná, ale stále s Portovou formou řešitelná.

Později ten den se na sociálních sítích objevily fotografie Simona Clarka, který pomáhá svému krajanovi-Portovi, tak že mu půjčil své vlastní přední kolo. Zdánlivě úsměvná epizoda o přátelství se ale později ukázala jako zakázaná. Pravidlo, které pravděpodobně většina jezdců nezná, o zakázané pomoci od jezdce cizího týmu, stálo Porta další dvě minuty. Nyní činila jeho ztráta přes tři minuty a musel věřit v to, že své soupeře v horách značně předčí.

Jenže onemocněl a ve své silné stránce-časovce, znovu ztratil. Špatné počasí jeho stav jen zhoršilo a v následující dolomitské etapě zaostal o 27 minut. Po této etapě z Gira odstoupil.

Byl znovu nominován jako super domestik pro Chrise Frooma na Tour de France. V první horské etapě, ve které Froome deklasoval zbytek startovního pole, dokázal dojet druhý, kdy v závěru předjel i Quintanu. Následně byl Froomův stěžejní domestik. Dostával se do úniků dne, aby se následně stáhl ke svému lídrovi a pomáhal mu chránit žlutý dres. Poté přišla poslední horská etapa na Alpe d’Huez. Quintana nastupuje, Porte s Poelsem jeho nástup odráží, ale Froome očividně trpí a když se Quintana zvedne podruhé Froome nestačí. Zbývalo ještě přes devět kilometrů a Froomův zdánlivě pohodlný náskok přes dvě a půl minuty byl ohrožen. Perfektní práci odvedl nejprve Poels a poté zůstal Froomovi již jen Porte. Porte nezklamal a s Froomem za zadním kolem výrazně limitoval náskok Quintany. Froome žlutý trikot udržel, ale nebýt Poelse a Porta by se možná dostal do rukou mladého Kolumbijce.

Poté opustil tým Sky. Pro sezónu 2016 se stal jezdcem týmu BMC.

Letos znovu ukazuje formu. V lednu zkompletoval hattrick na Willunga Hill (tradiční dojezd předposlední etapy závodu Tour Down Under) a celkově skončil druhý. Na Paris-Nice obsadil třetí místo hned za svým bývalým kolegou Geraintem Thomasem a Albertem Contadorem. Pokračoval čtvrtým místem na závodě Kolem Katalánska a na generálce před Tour-Critériu du Dauphiné, skončil na čtvrtém místě, kdy v horských dojezdech byl schopen konkurovat Froomovi mnohem lépe než Contador.

Vzhledem k tomu, že zvládl Critérium du Dauphiné lépe než Tejay van Garderen závod Kolem Švýcarska, bude mu na Tour svěřena pozice lídra.

Dokáže se na Grand Tour konečně výrazněji prosadit? Má velikou šanci na pódium, ale i na žlutý dres!

Seriál TOP 10 favorité Tour de France 2016

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 16:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 16:00
21.6.2016 Dylan Groenewegen Wilco Kelderman
22.6.2016 Michael Matthews Thibaut Pinot
23.6.2016 Bryan Coquard Bauke Mollema
24.6.2016 John Degenkolb Tejay van Garderen
25.6.2016 Nacer Bouhanni Romain Bardet
26.6.2016 Alexander Kristoff Fabio Aru
27.6.2016 Mark Cavendish Richie Porte
28.6.2016 Peter Sagan Alberto Contador
29.6.2016 André Greipel Nairo Quintana
30.6.2016 Marcel Kittel Christopher Froome
1.7.2016 bonus