nabor

Další muž, kterého Vám představíme v našem seriálu o favoritech nejstaršího etapového závodu, je pětadvacetiletý Ital, lídr kazašské stáje Astana Pro Team.

Za pět let u “profíků” už objel pět třítýdenních etapáků a nevedl si nikterak špatně. Na čtyřech z nich jel alespoň jako spolu lídr a pokaždé dojel mezi nejlepšími pěti, loňskou Vueltu dokonce ovládl. Jen při první Grand Tour na Giro d’Italia dojel na 42. místě, ale tam se jednoznačně jelo na Nibaliho, který také všem ujel a druhému Rigeberto Uranovi, tehdy ještě hájícímu barvy britské stáje Sky nadělil 4:43.
Nyní Fabio Aru pojede svou první Tour de France.

Zatím není Italova forma moc čitelná. Zkraje sezóny, v únoru a v březnu, se sice představil na několika etapácích na Pyrenejském poloostrově, (Kolem Algavre 9. a Kolem Katalánska 14.) ale pak startoval až v Nizozemsku na Amstel Gold Race, který nedokončil. Posledním závodem před Tour bylo Critérium du Dauphine na které přijel z vysokohorského soustředění.

V krátkém prologu (3,9 Km) nabral více jak minutovou ztrátu. “Po vysokohorském soustředění jsem do nohou ještě nedostal rychlost a ztratil hodně času. Nebyla to etapa pro mě,” sdělil novinářům na tiskovce. Svoje fanoušky, ale poté uklidnil. “Dělám vše podle precizně sestaveného tréninkového plánu, abych byl co možná nejsilnější na Tour.” Ve třetí etapě zvítězil, když se na posledním stoupání rozhodl zavěsit za kolo útočícího Tonyho Martina. Ve sjezdu znovu zaútočil a až do cíle si udržel vedení. Celkově v závodě skončil na 45. místě se ztrátou 40 minut.

Astana má opět silný tým plný elitních vrchařů. Nebudou chybět Dario Cataldo, Tanel Kangert, Dario Rosa nebo zkušený Paolo Tiralongo. Ve Francii bude startovat i Vincenzo Nibali.

Fabio Aru oslaví během druhé etapy svoje 26. narozeniny a je určitě závodníkem, který je schopen Le Grande Boucle vyhrát.