nabor

Landa se stal překvapením a zároveň velkou hvězdou minulého ročníku. Vyhrál totiž dvě etapy a celkově skončil třetí.

Tento baskický vrchař začínal s profesionální cyklistikou v roce 2009 v týmu Orbea. Zde vydržel rok a poté se upsal Euskaltelu.

Jeho největším úspěchem byla vítězná etapa na závodě Kolem Burgosu.

Euskaltel po sezóně 2013 skončil a tak si Landa musel hledat nový tým. Ulovila ho kazašská Astana. První rok zde se mu podařilo akorát vyhrát etapu na závodě Kolem Trentina. Další sezóna už byla docela jiná.

Nejprve vyhrál etapu na závodě Kolem Baskicka, na Trentinu skončil druhý hned za Portem. Pak již přišlo zlomové Giro d’Italia.

Landa zde měl být k ruce Fabiovi Aruovi. Vyhrál patnáctou etapu na Madonnu di Campiglio. Poté byl volný den a šestnáctá etapa vedla přes Mortirolo.

Contador měl defekt a Astana rozjela tempo ve snaze vysvléct ho z růžového trikotu. Několik kilometrů před koncem Mortirola však zůstal pouze Landa a Aru a před nimi měl stále malý náskok Kruijswijk.

To už ovšem zezadu přijel Contador. Okamžitě nastoupil a Aru nereagoval. Landa se ho chytil a v tu chvíli přebral otěže týmu Astana. Po sjezdu a cíli v Aprice se nakonec radoval z dalšího etapového vavřínu.

Aru se nakonec vzpamatoval a dvakrát triumfoval v posledních dvou horských zkouškách, čímž se nakonec před Landu dostal na druhé místo.

Pro letošní sezónu tedy Landa změnil tým. Přestoupil do britské sestavy Sky a letos přijel na Giro v pozici lídra a bude bojovat o Maglia Rosa. Formu má dobrou, když už zvítězil na generálce na Giro, tedy na Giro del Trentino.