Fabian Cancellara vyhrál časovku a bere své druhé zlato z OH

nabor

Švýcarský veterán Fabian Cancellara ovládl časovku na Olympijských hrách v Riu a přidal tak druhé časovkářské zlato z OH. To první vybojoval v Pekingu. Stříbrný skončil Tom Dumoulin a bronzový Chris Froome. Čeští borci nepropadli a skončili ve druhé desítce pořadí.

Na startu jsme měli vidět velká jména, ale kvůli pádům v závodě s hromadným startem nenastoupili například Nibali, Porte nebo Poels. I tak hned 30 jezdců jezdí ve World Tour týmech a jen 7 v nižších kategoriích.

Pořadatelé jezdce rozdělili do dvou skupin. První o 19 závodnících a druhá o 18 jezdcích. Start posledního z první skupiny a prvního z druhé dělil asi 48 minut. V první byli spíše „slabší“ jezdci, ale i tak odstartovali velká jména. Například Georg Preidler (Rakousko), Christopher Juul-Jensen (Dánsko), Michal Kwiatkowski (Polsko), Simon Geschke (Německo), Andrei Grivko (Ukrajina), Andrey Zeits (Kazachstán), Damiano Caruso (Itálie), Alexis Vuillermoz (Francie), Tim Wellens (Belgie) a v 15:24 SEČ Leopold König (Česká republika).

Z 37 jezdců odstartoval jako první Dan Craven (Namibie). Naopak nenastoupili Youcef Reguigui (Alžírsko) a Yonathan Monsalve (Venezuela).

Hned v první zatáčce upadl Brent Bookwalter (USA) a roztrhal si dres.

Po průjezdu první skupiny prvním mezičasem vedl Tim Wellens. Leopold König ztrácel necelou půl minutu na 7. místě.

Na druhém mezičasu König zrychlil a pár vteřinek na stále vedoucího Wellense ubral.

Ve druhé skupině se prezentovali jména jako Edvald Boasson Hagen (Norsko), Julian Alaphilippe (Francie), Primož Roglič (Slovinsko), Maciej Bodnar (Polsko), v 16:27 SEČ Jan Bárta (Česká republika), Nelson Oliveira (Portugalsko), Rohan Dennis (Austrálie), Ion Izagirre, Jonathan Castroviejo (oba Španělsko), Taylor Phinney (USA), Fabian Cancellara (Švýcarsko), Tony Martin (Německo), Kanstantsin Siutsou, Vasil Kiryienka (oba Bělorusko), Tom Dumoulin (Nizozemsko), Geraint Thomas a jako poslední odstartoval Chris Froome (oba Velká Británie).

Mezitím nám Leo König udělal radost, když na třetím mezičasu skočil na první místo v první skupině! I na čtvrtém mezičase se König udržel na čele ve své skupině a dokonce zvyšoval svůj náskok na své konkurenty. Ale postupně se k mezičasům blížila i druhá skupina jezdců.

Leopold König
Leopold König na trati časovky

Do cíle dorazil Leopold König ve famózním čase 1:15:23.64 a ujal se vedení. Ale na mezičasech už do čela začala skákat jména z druhého sledu. Jan Bárta na prvním mezičasu zajel o něco málo rychlejší čas jako König.

Nakonec na první mezičas nejrychleji dojel Fabian Cancellara (15:12.88). Ale pouze o pár desetinek pomalejší byl Rohan Dennis. Jan Bárta zde byl 16. se ztrátou 20 vteřin na čelo, König byl 22 s minutovou ztrátou.

Jan Bárta
Jan Bárta na trati časovky

Na druhém mezičasu přišel šok! Rohan Dennis (28:47.05) pokořil Cancellaru o 24 sekund a Švýcara virtuálně přeskočili i Castroviejo (+ 21.92) a Dumoulin (+ 16.91). Thomas, Izagirre a Froome byli těsně za ním.

Na třetím měření se Jan Bárta propadl až za Leopolda Königa, který se postupně zvedal zpět na vyšší příčky. Ale čelo bylo jinde a na tomto měření vrátil Cancellara úder svému soupeřovi, Dennisovi, když mu nadělil skoro 18 vteřin. O zlato si to měla rozdat pětice Cancellara, Dennis, Dumoulin, Castroviejo a Froome, kteří se na tomto mezičasu vmáčkli do 40 sekund.

Ale defekt potkal Rohana Dennise, což byla velká rána pro jeho zlaté ambice. Přesto dokázal být o tři vteřinky rychlejší než Castroviejo na posledním mezičasu. Ovšem poté projel tímto úsekem Spartakus a Dennise porazil o 52 vteřin! Dumoulin ho zde přeskočil o 20 vteřin. Froome se stále držel osm vteřin za Dumoulinem.

V cíli byl nejrychlejší Geraint Thomas, kterého brzy vystřídal Castroviejo a nesesadil ho ani Dennis. Australan zaostal o 4 vteřinky. Castrovieja vystřídal na čele Cancellara s časem 1:12:15.42, což bylo o minutu a šest vteřin lepší než Španělův čas. Do cíle dojel Dumoulin a bylo to druhé místo o 47 sekund pomalejší, než Cancellara a zajistil si olympijskou medaili. O její hodnotě měl rozhodnout Chris Froome.

Vítěz Tour de France obhájil bronzovou medaili z Londýna (o čtyři vteřiny porazil Castrovieja). Do Nizozemska putuje stříbro zásluhou Toma Dumoulina a zlato bere Švýcarsko díky Fabianu Cancellarovi.

Leopold König dnes těsně zaostal za nejlepší desítkou, když skončil jedenáctý. Jan Bárta dokončil časovku jako patnáctý.

Výsledky

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Fabian Cancellara Švýcarsko 1:12:15
2. Tom Dumoulin Nizozemsko + 0:47
3. Chris Froome Velká Británie + 1:02
4. Jonathan Castroviejo Španělsko + 1:06
5. Rohan Dennis Austrálie + 1:10
6. Maciej Bodnar Polsko + 1:50
7. Nelson Oliveira Portugalsko + 2:00
8. Ion Izagirre Španělsko + 2:06
9. Geraint Thomas Velká Británie + 2:37
10. Primož Roglič Slovinsko + 2:40
11. Leopold König Česká republika + 3:08
15. Jan Bárta Česká republika + 3:41