Etapu s hromadným startem ovládl Kittel, závěrečnou časovku Bodnar a celkovým vítězem se stal Westra


Hned dva závody čekaly na cyklisty v poslední den Driedaagse De Panne. Na úvod 111,5 kilometrů dlouhý „masák“, ve kterém se podle všech očekávání rozhodovalo v cílové rovince. Časovka, která následovala, se proměnila ve fantastické drama. Vítěz porazil druhého a třetího v pořadí o ani ne sekundu!

Na úvod si ovšem připomeňme dnešní první etapu. Ta začala velmi brzy, již v 9:30. Do úniku se sice dostalo sedm borců, ty si však hlavní pole pohlídalo. Na závěr se ještě o samostatný atak pokusil Francouz Hugo Hofstetter. Výhra ale nebyla dopřána ani jemu.

Vynikající práci v posledních kilometrech předvedl tým Etixx – Quick Step. Nejen, že jeho domestici vezli svého lídra Marcela Kittela ve vynikající pozici, podařilo se jim jej dokonce uhlídat i před hromadnou kolizí, ve které se ocitl mimo jiné i André Greipel.

A Marcel Kittel šancí na vítězství nepohrdl. Na pásce předčil týmového kolegu Jana Bárty Pihla Bauhause a třetího Alexandra Kristoffa, který tak prozatím uhlídal pozici celkového lídra.

Souboj proti chronometru ovládl Maciej Bodnar

Maciej Bodnar
Maciej Bodnar na květinovém ceremoniálu

Závěrečnou část třídenního etapáku nakonec zvládl nejlépe Polák Bodnar, byť neuvěřitelně těsně. Na 14,2 km dlouhé trati porazil druhého Tony Martina a třetího Toma Bohliho jen o nepatrný zlomek sekundy. České fanoušky jistě v souladu s časovkou napadne jméno Jana Bárty. Ten nakonec zaznamenal 11. nejrychlejší čas se ztrátou 38 sekund na vítěze.

V souboji o celkový triumf se také děly věci. Lieuwe Westra totiž dojel 4. se ztrátou pouhých 3 vteřin, zatímco dosavadní lídr, Alexander Kristoff, ztratil o 25 vteřin víc. Tento výsledek ve finále katapultoval holandského třiatřicátníka ve službách Astany k celkovému prvenství. Nor Kristoff se musel uspokojit se druhou příčkou a stupně vítězů doplnil Kazach Alexey Lutsenko.

Juraj Sagan si pohoršil na 17. místo, Janu Bártovi patří 32. pozice a Erik Baška se s Michalem Kolářem seřadil na chvostu 8. desítky. Bašku může těšit alespoň 10. příčka z hodnocení sprinterů, Juraj Sagan mezi nimi skončil 14.