Etapa pro únik i nečekané ataky favoritů

nabor

Dvacetikilometrový velikán Col du Glandon dnes prověří závodníky a nabídne možnost pro nikterak propagační útok třeba padesát kilometrů od pásky. Využije jí někdo?

Stoupat dnes peloton Tour de France začne hned po 200 metrech a to na „dvojku“ Col Bayard. Pro ty, kteří chtějí hory jen přežít, další úvod jako z hororu. Naopak pro agresivní jezdce skvělá příležitost. Úvodních pět vrchařských prémií naskládaných na 85 kilometrech by samo o sobě vydalo na zajímavý závod, přesto až poté přijde to hlavní. Na 107,5. kilometru sprinterská prémie, za ní mimořádná kategorie Col du Glandon (21,7 km do 5,1 % včetně klesavé a rovinaté pasáže) s vrcholem necelých čtyřicet kilometrů před cílem. Po sjezdu poté vrchařskou třešinku obstará prémie Lacets de Montvernier, s 3,4 kilometry a 8,2 % ideální pro rozhodující nástupy. Dojíždět se bude do Saint-Jean-de-Maurienne, kam se Tour vrací po pěti letech.

Teploty by dnes měly kolísat mezi dvacítkou a třicítkou. Mohlo by vcelku prudce pršet, pokud se ale peloton vyhne bouřkám, může jít i o meteorologicky příjemný den.

18. etapa a mnoho vrchařských prémiíFavoritem této etapy je vzhledem k profilu a svým puntíkatým ambicím Joaquim Rodríguez. Peloton v náročném terénu nejspíše zase dá uprchlíkům volnost, v kopcovitém úvodu by mezi nimi na výkonost měl být právě Rodríguez a jeho cílem by pak měla být výhra na Glandonu, rychlý sjezd a třetí etapový prim na letošní Tour. Charakterem trasa opět přeje i Alejandru Valverdemu, nicméně je otázka, zda dostane příležitost. Trio španělských favoritů doplňme Samuelem Sánchezem, jenž po odstoupení Van Garderena musí převzít zodpovědnost za ambice týmu BMC.

Etapa má i řadu silných outsiderů. Jakob Fuglsang, Alexis Vuillermoz, Pierre Rolland, Romain Bardet, Julian Arredondo… Ale může to být znovu i Pinot, může to být z pořadí vypadnuvší Gallopin, Voeckler, Dan Martin, Kelderman… A samozřejmě, pokud vývoj etapy bude pro top favority, může to být Nibali, Contador, Quintana či Froome.

18. etapa Tour de France je ze závěrečného týdne nejdelší. Má 186,5 kilometrů, začíná ve 12:10 a vyžadovat bude více než pět hodin v sedle. Při průměru 37 km/h by první dorazil do cíle přibližně v 17:20

Více informací=>