El Pistolero naposledy odstřelil konkurenci. Froome má historický double

nabor

Velký den na Vueltě, kterou už jen madridský dojezd dělí od jejího konce. Alberto Contador unikl ve sjezdu rivalům a na Angliru si dojel pro velkou závěrečnou výhru. Froome si zítra jako první oblékne červený dres poté, co ve stejném roce vyhrál i Tour de France.

Dvacátá etapa Vuelty začala v počasí, do nějž by nevyhnali snad ani andaluského psa. Pod deštníky krčící se fanoušci však nebyli žádní šílenci – přišli fandit loučícímu se Albertu Contadorovi. Byť on sám nazval dnešní zkoušku „bláznovinou“ a chystal se postavit do role jejího režiséra.

Osmnáctka statečných bez valných nadějí

Byli to právě jeho týmoví souputníci, kteří se jako kosatky vrhli za osmnáctkou ryb příliš velkých na to, aby Contadorův úmysl zvítězit nebyl ohrožen. Mezi útočníky byli: Roche, Bardet, Rosón, Polanc, Costa, bratři Yatesové, Alaphilippe, oba Masové či předchozí etapoví šampióni Marczyński a Denifl. Útok zahájil Igor Anton z nemocí zdecimovaného týmu Dimension Data. Náskok uprchlíků zůstal zaklíněn kolem jedné minuty a zatímco se za dresy Treku začaly množit barvy Astany, jelo se pod první vrchařskou prémii.

Při stoupání na Alto de la Cobertoria začala za Majku bojovat BORA, za níž se v pelotonu seřadil tým Sky. Následně Nibaliho odhodlání vyjel potvrzovat Bahrain. Mezi uprchlíky až překvapivou suverenitu projevoval Andersen. Na vrcholu byla pospolu jedenáctka jezdců, prémii vyhrál Marczyński, peloton zůstával minutu a půl zpět.

Mokré sjezdy = záruka problémů

Mokrý sjezd byl možností pro ofenzivu Nibaliho. V potížích se ocitli Zakarin, Woods a De la Cruz, kteří museli na Alto del Cordal stíhat. Snahu jim ztěžovalo tempo Treku a Bahrainu, ale o pelotonu se již nedalo hovořit. Ještě hůře se v neprozřetelnosti vykoupala Astana, jejíž obě esa Aru a López se nalézala několik skupin za všemi ostatními favority. Stíhat musela na vlastní pěst, ale ani na vrcholu stoupání je nedokázala dostihnout. Větrným vrcholem druhé prémie proletěl první atakující Soler, Froome a spol. 40 sekund za ním.

Ve sjezdu se Soler proletěl znovu, tentokrát nedobrovolně. Nibali překvapivě ztrácel spíše než získával po chybném průjezdu zatáčkou. De la Cruz dopadl hůře, stejně jako Soler až na vozovku. K vrcholu posledního a nejtěžšího stoupání Vuelty vyrazil jako první Marczyński, s odstupem za ním jel dál skvěle Andersen, třetí Bardet se trápil. Contadora měl v háku parťák Pantano, stíhala je skupina favoritů vedená Sunwebem. Keldermanovo třetí místo bylo v ohrožení. Aru s Lópezem ztráceli na tuto skupinu již přes minutu a půl.

Angliru patří Contadorovi

Jedenáct kilometrů od cíle došel Pantanovi dech, v roli Contadorova vodiče jej dobrovolně vystřídal Mas Nicolau. O 2,5 km později už Contador vedl závod, ostatní favorité až na duo Astany 45 sekund nazpět. Tempa se ujal Sky, přidal se i Bahrain a díky protivětru byla na jejich straně jistá výhoda. 5,5 kilometrů od cíle byl Contadorův odstup stabilní a na čele byl sólově; jako poslední odpadl zpoza jeho kola Soler. S Froomem se drželi Poels, Nibali, Kelderman, Zakarin, Woods, Kruijswijk a překvapivě také Carapaz.

Čtyři kilometry pod vrcholem mezera za Contadorem rostla, zmenšit se ji vydal Kruijswijk. Zakarin otestoval neúspěšně Keldermana. Woods ani Carapaz už rytmus skupiny favoritů nedrželi. V nejtěžších pasážích akceleroval tempařsky Zakarin a Nibali, který na nástup nedokázal reagovat, povolal zpět do akce Pellizottiho. Společným zrychlením připomněli trochu zapomenutou vrchařskou dominanci Sky i v závěrech etap Poels s Froomem. Contador byl však daleko před nimi.

Dva kilometry vzdáleno zůstalo udržení třetího místa Keldermanovi, kterému došlo a spolu s krajanem Kruijswijkem se trápil. Contadorova výhoda klesala, ale příliš pomalu na to, aby byl vážně ohrožen. Idol příznivců u trati se po krátkém sjezdu rozloučil posledním vítězným výstřelem. Poels s Froomem dojeli 17 sekund za ním. Čtvrté místo s povděkem přijal Zakarin, protože v celkovém pořadí znamenalo zajištění pozice číslo tři. Dříč Pellizotti pátý. 3:56 zpět López, 7:33 Majka stížený bolestmi zad, 15:07 Aru.

Pořadí 20. etapy Vuelty

P. Jméno Tým Čas
1 Alberto Contador Trek-Segafredo  3:31:33
2 Wout Poels Sky  17
3 Chris Froome Sky
4 Ilnur Zakarin Katusha Alpecin  35
5 Franco Pellizotti Bahrain-Merida  51
6 Vincenzo Nibali Bahrain-Merida
7 Steven Kruijswijk Lotto-Jumbo
8 Wilco Kelderman Sunweb  1:11
9 Romain Bardet AG2R  1:25
10 Michael Woods Cannondale Drapac  1:36 (+20 s pen.)

Celkové pořadí Vuelty po 20. etapě

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky  79:23:37
2 Vincenzo Nibali Bahrain-Merida  2:15
3 Ilnur Zakarin Katusha Alpecin  2:51
4 Alberto Contador Trek-Segafredo  3:11
5 Wilco Kelderman Sunweb  3:15
6 Wout Poels Sky  6:45
7 Michael Woods Cannondale Drapac  7:56
8 Miguel Ángel López Astana  8:59
9 Steven Kruijswijk Lotto-Jumbo  11:04
10 Tejay Van Garderen BMC  15:36

1 komentář

Comments are closed.