Démare zvítězil v první etapě

nabor

Vítězem první etapy na Paris-Nice se stal Arnaud Démare, když ve spurtu udolal Swifta i Bouhanniho.

Dnešní etapa Paris-Nice, nebyla rozhodně jednoduchá, ač byla značená jako rovinatá. Na trati se nacházely dvě vrchařské prémie třetí kategorie, ale především úseky po kostkách a na šotolině. Na těchto úsecích se peloton natrhal. Asi třicet kilometrů před se vytvořila i čtyřčlenná skupina, ve které se prezentoval především Tom Boonen. Tato skupina však byla rychle pohlcena. Na trati se s problémy potýkal Alexander Kristoff a Sylvain Chavanel, které potkal defekt.

Velice aktivní byl dnes jeden z favoritů pro celkové pořadí Geraint Thomas. Na rychlostní prémii dojel třetí a sebral tak jednu bonusovou vteřinu. Na šotolinách ho tým Sky, tažený především Lukem Rowem, Ianem Stannardem a místy i Benem Swiftem, udržoval stále na úplném čele. Když krátce před cílem zaútočili tři jezdci, Thomas vyrazil za nimi. Nakonec se mu povedlo posunout na páté místo celkového pořadí.

Asi 1,5 kilometru před cílem zaútočil Edward Theuns. Jezdci se po sobě chvíli ohlíželi a to dalo Theunsovi solidní náskok. Mezitím za mladým belgičanem pracoval Cofidis, který měl Nacera Bouhanniho.

V cílové rovince jako první ke spurtu nasadil Ben Swift. Swift, který již pracoval na čele pelotonu pár kilometrů před tím se prohnal kolem Theunse, ale zřejmě začal moc brzo. Za ním vyrazili Arnaud Démare a Nacer Bouhanni. Démare nakonec Swifta jen těsně porazil. Bouhanni vybojoval třetí místo. Na pátém místě dospurtoval Michael Matthews, který tak zůstává v celkovém vedení. Do první desítky se posunul i Richie Porte. Z favoritů pro celkové pořadí dnes ztratil Frank Schleck, který zaostal za Démarem o dvě minuty a dvaačtyřicet vteřin.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Arnaud Demare (Fra) FDJ 4:29:53
2 Ben Swift (Brit) Team Sky
3 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
4 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
5 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
6 Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step
7 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
8 Simon Geschke (Něm) Team Giant-Alpecin
9 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
10 Geraint Thomas (Brit) Team Sky

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge 4:37:30
2 Tom Dumoulin (Niz) Team Giant-Alpecin 0:00:03
3 Patrick Bevin (Nzl) Cannondale Pro Cycling 0:00:04
4 Jon Izaguirre (Špa) Movistar Team 0:00:08
5 Geraint Thomas (Brit) Team Sky
6 Lieuwe Westra (Niz) Astana Pro Team 0:00:09
7 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 0:00:10
8 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:12
9 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:00:14
10 Wilco Kelderman (Niz) Team LottoNl-Jumbo 0:00:15