Degenkolb triumfoval na pekle severu. Štybar druhý!

nabor

John Degenkolb vyhrál druhý monument v této sezóně. Ve sprintu za ním dojeli Zdeněk Štybar a Greg Van Avermaet.

Na startu v Compiègne se 200 jezdců vydalo na trať 113. ročníku Paříž – Roubaix. Čekalo je 253 kilometrů, na kterých bylo 27 sektorů kostek včetně proslulých sektorů Arenbergský les, Mons – en – Pével nebo Arbre.

Legendární les Arenberg
Legendární les Arenberg

Po třiceti kilometrech se na čele vytvořila devítičlenná skupina Sean De Bie (Lotto-Soudal), Grégory Rast (Trek Factory Racing), Alexis Gougéard (AG2R), Aleksejs Saramotins (IAM), Pierre-Luc Périchon (Bretagne-SECHE Environnement), Adam Blythe (Orica -GreenEdge), Tim DeClercq (Topsport Vlaanderen-Baloise), Ralf Matzka (Bora-Argon 18) a Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert). Po 75 kilometrech závodu dosáhli maximálního náskoku a to 10 minut.

Peloton je pomalu stahoval a na Arenbergu byl rozestup 5 minut. V tu dobu měl defekt Geraint Thomas, ale naštěstí se dokázal vrátit zpět.

Jeden z důležitých momentů závodu a rychlovlak TGV
Jeden z důležitých momentů závodu a rychlovlak TGV

Na železničním přejezdu po Arenbergu nastala kuriózní situace. V půlce pelotonu spadly závory a přes výstražná světla přejel přejezd například Arnaud Démáre (FDJ). Když rychlovlak TGV projel, pořadatelé zbrzdili jezdce, kteří projeli před závorami a nechali peloton znovu sjet dohromady (více ve videu).

Následně se peloton začal členit. Šest jezdců Etixxu na čele roztrhalo peloton na několik skupin a odpárali Wigginse nebo Kristoffa. Pro toho však zapracoval jeho tým a pokus Etixxu nedopadl.

Vansummeren skončil na zemi
Vítěz Pekla severu z roku 2011 Johan Vansummeren také skončil na zemi

Na 11 sektoru Auchy-lez-Orchies – Bersee to zkusil Peter Sagan, ale nevypracoval si náskok. Jeho kolega Matti Breschel a vítěz závodu z roku 2011 Johan Vansummeren (AG2R) skončili na zemi.

Pozůstatek pelotonu, asi 40 jezdců, pokračoval dál. Etixx vyslal do útoku Stijna Vandenbergha. V pelotonu tedy převzal tempo tým FDJ na sektor 9 přes Mérignies – Avelin s Yoannem Offredem a Arnaud Demárem.
Wiggins se chtěl rozloučit vítězstvím. Tak vyrazil za Vandenberghem společně s Jensem Debusscherem (Lotto-Soudal) a Zdeňkem Štybarem.

Katusha tvrdě pracovala v pelotonu, aby Wigginsova skupina neodjela.

Když se ani tento útok nevydařil, chopil se tempa Lars Boom a poté muž s číslem 1 Niki Teprstra. 20 kilometrů před cílem byla na čele stále početná skupina favoritů asi s 20 závodníky. Z té se odtrhli Jürgen Roelandts (Lotto Soudal) a Borut Bozic (Astana). Roelandts neodjel moc daleko. To pokus Bozice vypadal lépe, když najížděl na první pozici na Le Carrefour de l’Arbre.

Rozhodující moment závodu
Rozhodující moment závodu. Útok Yvese Lampaerta a Grega Van Avermaeta.

Ale nakonec ani on nevydržel do cíle. Nástup střídal nástup, ale nikdo neodjel. Až 14 kilometrů před cílem se na čele objevil Yves Lampaert (Etixx), který vyrazil do útoku. Za ním se pustil Greg Van Avermaet. Chviličku na to vyrazil i Bert De Backer, který se usadil mezi vedoucí dvojcí a skupinou favoritů.

A mělo to svůj důvod. Do útoku se vydal John Degenkolb. A De Backer mu pomohl přiblížit se vedoucí dvojici, kterou dorazil sám.

Za ním se vytvořila skupina Boom, Keukeleire, Elmiger a Štybar. Mezitím řešil Peter Sagan problém s přehazovačkou.

Štybar vyrazil ze stíhací skupiny a dorazil vedoucí trio, které chvíli na to dojeli i zbylí tři. Tak se už čelní osmička blížila k velodromu. Yves Lampaert se usadil na čele a za ním se držel jeho kolega Štybar, pak Degenkolb, Van Avermaet a další. Degenkolb byl největším favoritem.

John Degenkolb vítězí na Paříž - Roubaix 2015
John Degenkolb vítězí na Paříž – Roubaix 2015

Spurt začínal z první pozice Štybar, ale na Degenkolb, který letos ovládl už Milan – San Remo, nenašel přemožitele ani na velodromu v Roubaix. Druhý dojel Zdeněk Štybar, který ze třech startů vytěžil tři umístění v Top 10 a dokázal, že patří mezi absolutní klasikářskou špičku. V roce 2013 byl na 6. místě, ale mohl dopadnout lépe, protože tehdy srazil diváka a Cancellara s Vanmarckem mu ujeli. Loni dojel ve spurtu skupiny pátý, když vyhrál jeho kolega Terpstra a letos se už probojoval na skvělé druhé místo. Třetí dojel další výborný klasikář Greg Van Avermaet, kterého velké úspěchy zatím míjí.

Tímto závodem se se svojí silniční kariérou rozloučil několikanásobný olympijský medailista z dráhy i silnice, mistr světa v časovce a vítěz Tour de France Bradle Wiggins.

Peter Sagan po problémech s přehazovačkou dokončil závod na 23. místě.

Paříž – Roubaix 2015 Jezdec Tým body
1 John Degenkolb Giant – Alpecin 5:49:51
2 Zdeněk Štybar Etixx – Quick Step ,,
3 Greg Van Avermaet BMC ,,
4 Lars Boom Astana ,,
5 Martin Elmiger IAM ,,
6 Jens Keukeleire Orica GreenEDGE ,,
7 Yves Lampaert Etixx – Quick Step 0:07
8 Luke Rowe Sky 0:28
9 Jens Debusschere Lotto Soudal 0:29
10 Alexander Kristoff Katusha 0:31

1 komentář

  1. Parádní výsledek Zdeňka Štybara, chybělo fakt malinko, aby zvítězil. Není pochyb, že i v příštích letech by mohl stát na stupni nejvyšším. I tak je to ale výsledek naprosto famózní :o)) Tenhle závod je moje srdeční záležitost, prostě má atmosféru, dramatičnost a neskutečnou obtížnost. Trochu mi v posledních letech chybí nějaký gladiátor italského ražení jako byl Andrea Tafi nebo Franco Ballerini, který by jel totální cyklistiku nehledě na taktiku prostě formoval skupinky a dělil peloton. Peloton je ale rok od roku vyrovnanější a vítězit je tak stále těžší.

Comments are closed.