Daniel Navarro si připisuje první vítězství na letošní Vueltě

nabor

13. etapa na letošní Vueltě měla kopcovitý profil. Favorité na etapové vítězství byli převážně klasikáři. Ale velkou šanci měl dnes i únik. Další možností byl i boj jezdců na celkové pořadí, takže tato etapa mohla mít opravdu různorodý průběh. Pod posledním kopcem byl ale peloton pohromadě a hned na jeho začátku atakoval Dani Navarro, který nakonec dokázal zvítězit.

Hned po startu se do úniku dostalo 11 závodníků. Mezi nimi i takový klasikář jako Peter Sagan (Cannondale), ale i Luis León Sánchez (Caja Rural) a Damiano Cunego (Lampre). Pak tam byly Damien Gaudin (AG2R), Alexey Lutsenko (Astana), Stef Clement (Belkin), Danilo Wyss (BMC), Paolo Longo Borghini (Cannondale), Vegard Breen (Lotto), Jay Robert Thomson (Qhuebeka) a Jasper Stuyven (Trek). Jediný tým, který měl v úniku vícenásobné zastoupení byl Cannondale. Pokud by únik vydržel dokonce, tak je to dnes vhodná etapa pro Petra Sagana.

Do úniku se snažili připojit i Jonathan Castroviejo (Movistar), Yaroslav Popova (Trek) a Marcel Aregger (IAM), ale jim se to už nepodařilo.

Europcar neměl nikoho v úniku a tak začali pracovat na čele pelotonu a dlouho drželi únik na dostřel. Náskok úniku ale stále narůstal a tak je na čele vystřídala Orica GreenEdge a udržovala odstup na 3 minutách.

Na 93. kilometru se nacházela první sprinterská prémie. Pořadí na ní bylo následující: Clement, Borghini, Cunego. Hned po sprinterské prémii se začalo stoupat na vrchařskou prémii. Byla to prémie třetí kategorie (11km, 3%). Na vrcholu byl první Sánchez, po něm Thomson a Cunego.

Po sjezdu následovala další vrchařskou prémie, opět třetí kategorie. Náskok se pohyboval na úrovni 2 minut a 35 sekund. Vypadalo to, že únik to až do cíle nevydrží. Ale klasikáři z úniku mohli ještě atakovat. Na vrcholu stoupání byl opět první Sánchez. Následoval krátký sjezd a poslední hodnocené stoupání dnešního dne, tentokrát druhé kategorie.

Tam už se začalo odpadat a v úniku zůstalo už jen pět jezdců. Dalších pět je následovalo s minutovým odstupem a Peter Sagan se vrátil do pelotonu. Odpadat se začalo i z pelotonu, neudržel se například vítěz včerejší etapy a držitel zeleného dresu John Degenkolb.  Vpředu z pelotonu zaútočili Luis Angel Maté (Cofidis) a Maxime Meder (Europcar) a pohybovali se mezi pelotonem a únikům. I tuto vrchařskou prémii si vzal Sánchez.

Závodníky čekal už jen sjezd, pak rovina, na níž se bude nacházet druhá sprinterská prémie a před cílem krátký kopec, na kterém se zřejmě bude rozhodovat. V pelotonu se dokázal udržet Nacer Bouhannii (FDJ), a to je vynikající výkon od tohoto francouzského sprintera. Uvidíme jestli se mu podaří promluvit i do závěru, i když dojezd není zcela pro něj.

20 km před cílem byli Meder a Maté pohlceni a potom z úniku atakoval Lutsenko. Peloton byl jen 30 sekund za ním a brzy byli všichni pohromadě. Šlo se opravdu velmi rychle a peloton byl pořádně natažený.

Na posledním kopci útočil Brambilla (Omega) a Navarro (Cofidis), ale jezdci na celkové pořadí se také nenechali zahanbit. Ale Dani Navarro se dokázal udržet vpředu až na vrchol kopce a pak ho už nikdo nedohonil. Po odvážném ataku přibližně 2km před koncem vítězí Dani Navarro.

Pořadí 13. etapy

P. Jezdec Č. Tým Čas
1. NAVARRO Daniel 71 Cofidis Solutions Crédits 4h 21′ 04“
2. MORENO Daniel 137 Team Katusha + 2“
3. KELDERMAN Wilco 31 Belkin Pro Cycling Team + 2“
4. VALVERDE Alejandro 151 Movistar Team + 5“
5. BOUHANNI Nacer 91 FDJ.fr + 5“
6. CARUSO Damiano 65 Cannondale Pro Cycling + 5“
7. CONTADOR Alberto 201 Tinkoff – Saxo + 5“
8. GESINK Robert 34 Belkin Pro Cycling Team + 5“
9. MARTIN Daniel 102 Garmin Sharp + 5“
10. BRAMBILLA Gianluca 172 Omega Pharma – Quick-Step + 5“

Celková klasifikace po 13. etapě

P. Jezdec Č. Tým Čas
1. CONTADOR Alberto 201 Tinkof-Saxo 48h 59′ 23“
2. VALVERDE Alejandro 151 Movistar Team + 20“
3. URAN Rigoberto 177 Omega Pharma – Quick-Step + 1′ 08“
4. FROOME Christopher 191 Team SKY + 1′ 20“
5. RODRIGUEZ Joaquin 131 Team Katusha + 1′ 35“
6. SÁNCHEZ Samuel 41 BMC Racing Team + 1′ 52“
7. ARU Fabio 21 Astana Pro Team + 2′ 13“
8. ANACONA Winner 2 Lampre Merida + 2′ 37“
9. GESINK Robert 34 Belkin – Pro Cycling Team + 2′ 55“
10. CARUSO Damiano 65 Cannondale Pro Cycling + 3′ 51“