Další prudký dojezd rozdá karty pro závěr Vuelty

nabor

Jezdci na celkové pořadí mají k dispozici už jen tři etapy. A ta dnešní může mít pro ně díky čtyřem vrchařským prémiím na závěrečných 65 kilometrech až překvapivě velký význam.

Profil 18. etapy - Vuelta a España 2017Start 18. etapy je umístěn v městečku Suances, kde se řeky Saja a Besaya vlévají do Kantaberského moře, jemuž se u nás obvykle říká Biskajský záliv. Nedaleko od hlavního města Kantábrie Santanderu se Vuelta poprvé ocitne přímo u severozápadního pobřeží Španělska. V jeho okolí se bude odehrávat celá rovinatá část etapy, počasí bude vlídné, foukat by příliš nemělo a jediný větší vzruch by tak měla přinést bitka o účast v úniku.

Do toho se pohrnou především klasikáři a vrchaři, protože rovinu vystřídají 65 km od cíle tři „collady“, kopce. Nejprve Carmona (4,8 km, 7,2 %), pak Ozalba (6 km, 6,6 %) a nakonec La Hoz (7 km, 6 %). Collada de la Hoz. Právě toto stoupání se stalo dějištěm jednoho z nejdrzejších a nejchytřejších útoků v moderních dějinách Grand Tours, když tu před pěti lety v etapě na Fuente Dé Rodríguezovi proti všem předpokladům a dokonce mimo přímý přenos (viz video) vyfoukl výhru na Vueltě Contador. I dnes se bude dojíždět jinde. Alto de Santo Toribio de Liébana má papírově 3,2 km do 6,4 %, v praxi jen 2 kilometry, ale s průměrem nad 9 %.

Jeden muž si dnes dá na předposledním kopci velký pozor. Ambasador týmu Bahrain Merida bude varovat Vincenza Nibaliho, aby nic nepodcenil. Ital patří do širšího okruhu adeptů na výhru, ale top favority je přeci jen potřeba hledat jinde. Costa, Alaphilippe, Majka, Lutsenko, Bardet, Roche, Marczyński (usilující o hattrick), Sanchez, Jungels, Atapuma či Bilbao by mohli být těmi, kdo zrealizují očekávaný úspěch uprchlíků.

Contador, López, Froome, Woods, Kelderman a přes včerejší nezdar také Chaves tvoří šestici favoritů pro případ dojetí úniku. Stejně jako v 17. etapě můžeme obecně očekávat snahu týmů s nenaplněnými ambicemi, zejména BMC a Oricy, o velký úspěch.

18. etapa Vuelty 2017 začíná ve 13:14. Do kopců se najede před čtvrtou, sprint pod Collada de la Hoz přijde kolem 16:43, cílové stoupání o necelou hodinu později. Přenosy se připojí v 15:00.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!