Cyklistický svátek u našich severních sousedů rozhodly dvě sekundy

27. závod série WorldTour Kolem Polska byl co do účasti profi týmů obsazen dokonale a očekávání polských fanoušků určitě nezklamal. Na startu byly všechny týmy první divize. Sedmidenní etapák vysílaný na TV Eurosport 2 byl pro naše severní sousedy také velmi dobrou reklamou. Palmu vítěze překvapivě, ale zaslouženě získal Dylan Teuns (BMC). Jeho zisk činil 458 bodů. Druhý Rafal Majka (Bora-hansgrohe) získal 336 bodů. Celkově třetí Wout Poels (Sky) bral 330 bodů a byl to pro něj v letošní sezoně vůbec první bodový zisk.

První dvě etapy byly komentovány 31.7. Tak jen krátká rekapitulace. Obě končily hromadným spurtem. V první zvítězil Peter Sagan (Bora-hansgrohe), druhý dojel Caleb Ewan (Orica-Scott), třetí příčku obsadil Danny van Poppel (Sky). Ten dojel v další etapě jako druhý, nestačil pouze na Sachu Modola (UAE) a předstihl Maxe Walscheida (Team Sunweb). Získané bonifikační sekundy a lepší umístění mu stačily k obléknutí žlutého dresu ve třetí etapě.

Třetí etapa, s několika horskými prémiemi a velmi těžkým dojezdem s převýšením přes 17 %, celkovým pořadím notně zamíchala. Vyhrál překvapivě Dylan Teuns (BMC), pro něhož to byl další velký úspěch, když minulý týden celkově zvítězil v závodě Kolem Valonska. Velmi dobré nohy předvedl v závěru Peter Sagan. Druhé místo mu vrátilo žlutý dres. Třetí bodoval jeho týmový kolega a velký favorit na celkové umístění, domácí jezdec Rafal Majka (Bora-hansgrohe). Dobře si počínal i náš Jan Hirt (CCC Strandi Polkowice), který dojel 23. se ztrátou 50 vteřin na vítěze. Stínem etapy bylo těžké zranění Belgičana Bena Hermanse (Sky). Nezvládl sjezd a utrpěl několik zlomenin.

Čtvrtá etapa byla nejdelší z celého týdne, její délka měřila 238 km a průměrná rychlost vítěze Caleba Ewanse (Orica-Scott) byla téměř 42,2 km/hod. Australský rychlík tentokrát  v hromadném, ale korektním spurtu nedal svým soupeřům šanci. Další bonifikační vteřiny a body UCI si rozdělili, lze říci že tradičně, Danny van Poppel a Peter Sagan. Slovenský „Tourminátor“ nastoupil i do páté etapy v dresu lídra závodu. Všichni čtyři naši borci dojeli ve stejném čase jako vítěz.

Na startu páté etapy bylo 149 jezdců. Na trati je čekalo sedm výstupů, z toho tři horské prémie 2. kategorie a dojezd po rovině. Etapa byla o více než 100 km kratší než ta předešlá a určena spíše klasikářům. Prvních 20 jezdců se zatím vešlo do pouhé minuty a celkové pořadí se neměnilo. Tropické vedro minulých dnů vystřídal v závěru etapy déšť. Po sérii umístění na bedně se konečně dočkal vítězství Danny van Poppel (Sky). V hromadném dojezdu na místy mokré vozovce byl také pád, ale čelo spurtérů dojelo bez problémů. Druhý byl Luka Mezgec (Orica-Scott) a pro další bonifikační vteřiny si dojel opět Peter Sagan.

Šestá etapa byla horská s cílem v Zakopaném. Cyklistům v jeho spatření bránilo hned pět horských prémií 1. kategorie. Pro 18 z nich to byl, jak se nakonec ukázalo, neřešitelný problém. Etapový vavřín, první ve své profi kariéře, získal odvážným únikem v posledním stoupání Australan Jack Haig (Orica-Scott). Nechal za sebou i taková esa jako jsou Majka, Nibali, A.Yates, Costa a další. V následném spurtu nejlepších vrchařů uspěl před Bobem Jungelsem (Quick-StepFloors) a dalšími favority na celkové vítězství Wout Poels, nizozemský jezdec stáje Sky. Petr Vakoč (Quick-Stepfloors) dovezl do cíle další skupinu a dojel 14. Hrdinové předchozích dnů skončili, včetně Petera Sagana, hluboko v poli poražených. Luka Mezgec dokonce definitivně. Nový lídrem závodu se stal Dylan Teuns (BMC).

Sedmá královská etapa rozhodla o vítězi celého závodu. Na startu bylo prvních deset adeptů na celkové vítězství srovnáno do 29 vteřin. Čekalo je tvrdých 132,5 km v okolí Tatranské Bukoviny, která viděla start i cíl. V tom se nejvíce radoval jezdec, který dojel až jako pátý – Dylan Teuns (BMC). Dosáhl však stejného času jako vítěz etapy Wout Poels (Sky) a pouhé 2 vteřiny mu stačily k uhájení žlutého dresu. Od 24. července je to jeho již páté profesionální vítězství v kariéře. Druhý v cíli byl Adam Yates (Orica-Scott) a třetí Rafal Majka (Bora-hansgrohe). Největšímu favoritovi celého závodu to stačilo pouze na „stříbro“. Celkově třetí, o pouhou vteřinu za ním, skončil vítěz dnešní etapy. Z našich borců dopadl nejlépe 33. Michal Schlegel (CCC) a získal 8 bodů, stejně jako 34. Petr Vakoč (QSF) a 42. Jan Hirt (CCC). Body se ale započítávají pouze Vakočovi. Dnešní bojovník etapy Peter Sagan dojel celkově 35. Jeho výkony mu během sedmi etap přinesly 126 bodů.

BinckBank Tour

Tento již 29. závod série WorldTour startuje 7. srpna a má sedm etap. Navazuje na Eneco Tour a v názvu má jméno hlavního sponzora. Závod je stejně bodově ohodnocený jako Tour de Pologne. Vítěz tedy získá 400 bodů, druhý 320 a třetí 260. Ve startovní listině plné zvučných jmen nebudou chybět Greg Van Avermaet, Peter Sagan a Petr Vakoč.

Celkové pořadí jezdců se v podstatě nezměnilo, totéž lze říci i o pořadí týmů.

Žebříček jezdců serie WorldTour 04.08.2017.