Čtvrtý triumf Jaspera Philipsena na letošní Tour! Nikdo neví, jak na něj.

nabor

Belgický superrychlík ze stáje Alpecin-Deceuninck si opět bravurně poradil se zmatkem v řítícím se balíku sprinterů v dojezdu 11. etapy Tour de France 2023. A to i bez Mathieu van der Poela. Jako rozjížděče použil konkurenty Caleba Ewana (Lotto) a Dylana Groenewegena (Jayco AlUla), který skončil na druhém místě. Na bedně je opět také Phil Bauhaus (Bahrain).

Zvlněná etapa z Clermont-Ferrand do Moulins už ve svém profilu naznačovala spíše pravděpodobnost spurterského dojezdu. Ovšem jen pro spurtery, kteří dokážou přejet v pohodě celkové stoupání kolem 1800 metrů na 180 kilometrech. Těžší kopce byly však situovány do první poloviny trati.

Vlažný únik

Hned po startu se pustil do útoku Andrey Amador (EF Education-EasyPost) a dojeli si ho Matis Louvel (Arkéa-Samsic) a Daniel Oss (TotalEnergies). Únik dostal příležitost posbírat si body na dvou vrchařských prémiích 4. kategorie a pak se jeho tříminutový náskok začal rychle ztenčovat, nakonec se však sprinteři v pelotonu na rychlostní prémii na 70. kilometru spokojili jen s body za další místa. Jasper Philipsen si v Lapeyrouse vyjel tedy 13 bodů, Bryan Coquard 11 bodů a jejich rozdíl v bodovací soutěži v tu chvíli činil 113 bodů.

Tempo úniku i pelotonu se poté dostalo na těžce transportní úroveň. Uprchlíci v záběrech kamer při rychlosti 30 km/hod. na rovině vypadali, že se jim vlastně už nechce, peloton musel skoro zastavit, aby je 90 km před cílem ještě nedojel. Na čele se nakonec osamostatnil Daniel Oss a bojoval alespoň o titul bojovníka etapy až do 12 kilometrů před cílem.

Přes peloton se přehnala i dešťová přeháňka a silnice blízko dojezdovému Moulins byly mokré, ale cílová rovinka naštěstí zůstala suchá.

Jak se připravoval spurt

Na široké silnici zhruba 5 km před cílem se vytvořily vzorové sprinterské vláčky, které pak ale rozprášily dva kruhové objezdy a zúžená silnice na mostě. Dva kilometry před cílem čelo natáhl Jonas Rickaert, týmový kolega Jaspera Philipsena. Ten si ovšem o pár pozic dále našel zadní kolo Caleba Ewana. Groenewegen se po odstoupení svého rozjíděče zase zavěsil za Alexandra Kristoffa (Uno-X). Wouta van Aerta nepochopil Chris Laporte, a tak naděje Jumba skončila až na 9. místě, za Peterem Saganem, jenž si – jako vždy osamocený – vedl velmi dobře.

V samotném finiši Jasper Philipsen včas „přesedlal“ za Dylana Groenewegena, nechal se jím ještě kousek potáhnout a pak ho nekompromisně přespurtoval. Čtvrtého vítězství ze čtyř příležitostí na této Tour de France dosáhl i bez podpory Mathieu van der Poela, který zřejmě nebyl zdravotně úplně v pořádku.

/zdroj obrázku: A.S.O./