72. Vuelta a España začne již v sobotu 19. srpna. Start závodu, v němž jedničku poveze loučící se španělská legenda Alberto Contador, bude hostit Nîmes.
Ve Francii začne Vuelta vůbec poprvé, její charakter ovšem jinak z tradice nevybočí. Tak jako vždy se dočkáme výbušných závěrů, brutálních sklonů i etap ideálních pro uprchlíky. Nejprve však 13,7 km dlouhá technická týmová časovka a její takřka legrační vrchařská prémie (2,4 km, 1,58 %), na které body připadnou prvním třem závodníkům týmu, jenž bude na metě 7,3 km nejrychlejší.
Každá hromadná etapa nabídne jezdcům až 13 bonusových sekund (3 – 2 – 1 na sprinterské prémii, 10 – 6 – 4 v cíli). Důležité mohou být ve spurterské druhé etapě, která se pojede opět ve Francii. Hned třetí etapa totiž zamíří do Andorry a přihraje vedení buď uprchlíkovi, nebo někomu z favoritů celkového pořadí.
Následuje tranzitní čtvrtá etapa a v páté pak první, byť na Vueltu velmi mírný dojezd na horskou prémii. Šestá a sedmá etapa jsou navrženy pro klasikáře, druhý víkend Vuelty bude ve znamení horských etap v provincii Alicante. Zde se již na Xorret de Catí a Cumbre del Sol dočkáme typických španělských sklonů i přes 20 %, ale rozdíly mezi favority mohou zůstat minimální
To změní druhý závodní blok. Desátá a dvanáctá etapa mohou svědčit úniku, třináctá je rovinatá. Střet favoritů je však nevyhnutelný v etapách číslo jedenáct (dojezd na „jedničku“ Calar Alto do 2120 m n. m.), čtrnáct (dojezd na mimořádnou kategorii La Pandera) a patnáct (vražedně krátkých 129 km v pohoří Sierra Nevada, posledních 28 takřka neustále vzhůru a cíl v 2510 metrech).
Po druhé pauze dojde na rovinatou individuální časovku o délce 40 km a v 17. etapě uvidíme očekávanou premiéru dojezdu na Los Machucos. „Machucar“ znamená ve španělštině zraňovat a právě to cyklistům způsobí dvě pasáže vysoko nad 20 %. 18. a 19. etapa jsou spíš klasikářské než vrchářské, ale další krátká horská etapa předposlední den závodu vše vynahrazuje. Červený dres na Alto de l’Angliru, jedné z nejtěžších grandtourových prémií, bude znamenat i červený dres při tradičním dojezdu do Madridu.
Favorité, loučící se, rekordmani
Jen dva cyklisté, Jacques Anquetil a Bernard Hinault, vyhráli v jednom roce Tour a Vueltu. To se však ještě jezdila na jaře. Pokud by letos Chris Froome vyhrál španělskou Grand Tour, stal by se průkopníkem. Vítěz Gira Tom Dumoulin Vueltu vynechává. A není zdaleka jediný: chybí Quintana i Valverde, Urán a bohužel také Leopold König, který stále není dost fit. Největším Froomovým vyzyvatelem tak asi bude Nibali. Astana vsadí na Arua a uzdravenou kometu Miguela Ángela Lópeze. Katusha pojede pro Zakarina. Na startu budou Majka či Kelderman. Některá další jména ještě čekají na potvrzení.
Zcela jisté naopak je, že Alberto Contador, jediný držitel doublu Giro – pozdně letní Vuelta (z roku 2008), celkově trojnásobný vítěz Vuelty, dvojnásobný vítěz Tour a Gira a až do dopingového škraloupu (a „ve své mysli neustále“) rovněž král Tour 2010 a Gira 2011, se této Vuelty nejen zúčastní, ale bude i jeho posledním závodem. Vyjede do něj symbolicky s číslem jedna na zádech. Devatenáctá Grand Tour v řadě čeká Adama Hansena. Přitom kvůli zranění z Tour původně měl na startu chybět! „Spasila“ jej až indispozice původního lídra Lotto-Soudal, Rafaela Vallse Ferriho.