Col de Manse výzvou vrchařům i úniku


Výstup na „dvojku“ Col de Manse a následný sjezd obstarají již potřetí za posledních pět let finále etapy Tour de France. Dočkáme se útoků favoritů na celkové pořadí?

Pojednadvacáté bude Gap hostit etapu Tour de France a před dnem volna tu lze ve druhé nejdelší etapě ročníku (201 km) očekávat atraktivní podívanou a úvodní ochutnávku Alp. V prvních kilometrech se profil dostane jen těsně nad 100 metrů nad mořem, pak ale prakticky po celou etapu nepříjemně stoupá, včetně dvou prémií druhé kategorie. Na 86,5. kilometru přijde ještě sprinterská prémie ve městě s pro anglicky mluvící závodníky nepříliš povzbudivým názvem Die (nakonec ani cílové Gap – „odstup“ není něčím, po čem by toužili).

Na Col de Manse (8,9 km, 5,6 %) se v nedávnu odehrály zajímavé bitvy o vteřiny. V roce 2011 jej přejeli v úniku Boasson Hagen s Hushovdem a rozdali si to v Gap o výhru, před dvěma lety tu přesvědčivě nastoupil Rui Costa a porazil kolegy z úniku o více než 40 vteřin. Mistrem útoků na Col de Manse je však Alberto Contador. Jak v roce 2011, tak v roce 2013 (tehdy za asistence Romana Kreuzigera) tu předvedl několik akcelerací. Rozdíly se mohou udělat i v klesání po relativně úzké silnici.

Nadále bude slunečno, nepatrně chladněji (kolem třicítky), závěr na 98 % po suchu.

 

16. etapa, která bude hrát do karet úniku

Co se favoritů týče, je šestnáctá etapa vysoce anarchická. Taktika jezdců z čela celkového pořadí je otazníkem. Alejandro Valverde coby skvělý vrchař, klasikář i sjezdař, nadto s Quintanou v zádech, by mohl mít solidní šanci odjet ostatním. Ve sjezdech je skvělý také Vincenzo Nibali, jehož minimálně Chris Froome asi nebude nijak upjatě stíhat. A nabízí se rovněž opakování scénáře z let 2011 a 2013: tedy útoky Alberta Contadora.

Předpokladem však je, že uspěje spíše únik. Adeptů na výhru z něj je celá řada: Joaquim Rodríguez, Dan Martin, Thomas Voeckler, Pierrick Fedrigo, Brice Feillu, Jakob Fuglsang, Rafael Valls, Alexis Vuillermoz, jako již tradičně jezdci MTN… Vyhrát může v podstatě kdokoli, kdo bude mít štěstí, dostane se dopředu, vyjde mu forma a vsadí na správný nástup.

16. etapa Tour de France startuje ve 12:25. V televizi po druhé odpolední, ve finiši před půl šestou.

Více informací =>