Cílový spurt 1. etapy Kolem Beneluxu vyhrál Jasper Philipsen

nabor

Sprinterský král letošního léta Jasper Philipsen z týmu Alpecin-Deceuninck je opět vítězem hromadného spurtu, tentokrát v 1. etapě Renewi Tour 2023. Za ním dojeli další jasní favorité – Tim Merlier (Soudal-QuickStep) a Olav Kooij (Jumbo-Visma).

Již tradiční worldtourový pětidenní etapák v zemích Beneluxu, letos opět s novým sponzorem – firmou Renewi, začal v belgickém Blankenberge rovinatou etapou na 183 km. Únik se podařilo vytvořit až po první sprinterské prémii na 15. kilometru. Alessandro Covi (UAE), Jonas Rutsch (EF) a tři domácí jezdci Ceriel Desal, Ludovic Robeet (jenž první spurt vyhrál) a Aaron van Poucke si ale vydobyli maximálně necelé 3 minuty náskoku a v ideálním cyklistickém počasí jejich vyjížďka skončila zhruba 18 km před cílem. Tam byl situován tzv. Zelený kilometr, na němž zbylí uprchlíci Covi, Desal a Rutsch získali na prémiích v rozestupu 500 metrů bonifikační vteřiny.

V posledním okruhu přes Ardooie se na čele pelotonu vystřídali jezdci týmů favoritů, o překvapivý únik se pokusil Yves Lampaert (Soudal-QuickStep), hodně se zviditelnil i Jasper de Buyst pro mladičkého Arnauda de Lieho (Lotto Dstny), ale na cílové pásce bylo nakonec všechno jako už několikrát v této sezóně, včetně Tour de France. Jasper Philipsen se zavěsil za De Lieho a pak už nedal nikomu šanci. Tim Merlier a Olav Kooij si po nástupu ze zadních pozic opět rozdělili zbylá místa na stupních vítězů. Arnaud de Lie skončil čtvrtý a Dylan Groenewegen (Jayco) pátý.

Philipsen se stává vedoucím mužem celkového pořadí Renewi Tour 2023, ale zítra čeká rovinatá časovka na 13,6 km, takže všechno bude nejspíš jinak.

/zdroj obrázku: Getty Images/