Časovkou v Málaze začíná Vuelta a España 2018

nabor

Osm kilometrů bude mít za sebou po dnešním individuálním testu proti chronometru španělská Vuelta, od roku 1995 tradičně poslední Grand Tour cyklistické sezóny. Žhavým favoritem na zisk prvního červeného dresu je muž, který už vedl Giro, Tour a loni také Vueltu – Rohan Dennis.

Pro jedny – obzvláště letos – příprava na mistrovství světa, pro jiné šance napravit předchozí neúspěchy, pro další bonbónek na závěr sezóny, ale pro některé (třeba Zakarina, Buchmanna, bratry Izagirrovy či Kwiatkowského) též šance prorazit či dlouho vyhlížený cíl. To je Vuelta, v níž se spalující slunce a náročné dojezdy mísí s jistým uvolněním a menší svázaností taktikou. Andalusie, nejlidnatější autonomní společenství Španělska, pokrývající celý jih země, nehostí úvod závodu zdaleka poprvé. Naposledy před třemi lety se začínalo v Puerto Banús, načež třetí etapa končila právě v Málaze a svou zatím poslední výhru na Vueltě vydobyl ve spurtu Peter Sagan.

2. etapa Vuelta 2018 profilMapa 1. etapy Vuelty 2018 (Málaga)Dnešní etapa bude na poměry krátké městské časovky technicky zvládnutelná, přesto útočit v ní na výhru znamená riskovat. Pojede se v okolí přístavu a první polovinu trasy stráví závodníci přímo u Alboránského moře. Pak zatočí na levou rukou a zamíří ke kilometrovému stoupání s průměrem 5,5 %. Po krátkém sjezdu se projedou tunelem, zelení Paseo del Parque a vzhůru do cíle na Plaza de la Constitución (Náměstí Ústavy).

Hlavním adeptem na výhru bude Rohan Dennis. Osmadvacetiletý Australan se v podobném terénu orientuje báječně. Na Giru druhou časovku vyhrál, v první 9,7 kilometrů dlouhé se musel sklonit jen před (absentujícím) Dumoulinem. Pozor však na Victora Campenaertse. Belgičan obhájil na Evropě a třeba na úvod Gira za Dennisem nezaostal ani o vteřinu.

Ještě před oběma esy budou bojovat o horké křeslo jiní. Jako první sjede z rampy v 17:26 při své grandtourové premiéře Jorge Cubero. V 17:44 vyjede Richie Porte, po něm další borci na celkové pořadí (Mollema, Pinot, Buchmann či Zakarin). 19:36, tehdy vyrazí portugalský tempař z nabité sestavy Movistaru Nelson Oliveira. A pak už to bude jedno velké jméno za druhým. Bennett, Kelderman, Gonçalves, Kwiatkowski, Valverde, Izagirre…

Krátce po osmé vyrazí Miguel Ángel López či Kruijswijk a ve 20:09 Campenaerts. Po něm Urán, Aru, Simon Yates a ve 20:18 Dennis. To budou na startu zbývat jen tři startující: s pódiovými ambicemi David de la Cruz a Nairo Quintana a s číslem jedna Vincenzo Nibali. Ten prý po zranění z Tour přijel jen pro radost a etapy.

První etapa Vuelty 2018 začíná v 17:26 místního času (jenž je shodný se středoevropským). Prosvištět časovku by nemělo trvat ani deset minut, proto je při Nibaliho startu ve 20:21 konec etapy očekáván přesně o půl deváté.

Tipovat vítěze etapy i Vuelty můžete na našem Facebooku či přes SMS:

  • celkové pořadí: ve tvaru WT mezera GC mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ.
  • první etapa: ve tvaru WT mezera 1 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ.
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora