nabor

Jestliže pátá etapa byla prvním vrcholem Tour, dnes se dočkáváme toho druhého. Jedni střádají plán na etapové vítězství, druzí na puntíkatý dres, další na posun celkovým pořadím a ti nejopovážlivější se dnes pokusí dobýt maillot jaune Tonyho Gallopina. Tak jako u dobytí Bastilly, jež dnes slaví výročí, půjde spíše o symbolický, ale důležitý krok.


Včerejší víra v to, že se vepředu vyskytne Riblon, zůstala nenaplněna. Předváděl se hlavně Europcar a nemyslím, že moc úspěšně. Rolland sice chválil svůj tým, ale oddělat pět lidí na to, abyste dojeli skoro tři minuty za vítězem, který jel 60 kilometrů sólo, a strávili jeden den na konci top 10, tomu za sebe neříkám moc dobrý obchod.

Dnes se dočkáme letních teplot kolem pětadvaceti a pršet by vůbec nemuselo; pokud, tak pouze v přeháňkách.

Závodit se bude na všech frontách. Etapový vavřín (kandidátů řada), puntíkatý dres (nejen Rodríguez), stahování ztráty z předešlých dní (mj. Leo Konig), ale i sprinterská prémie na 40. kilometru (po stoupání a následném sjezdu, ideální cíl pro Petera Sagana) a zmiňovaný státní svátek poslouží jako excelentní motivace pro to být od začátku vpředu. Regulovat únik v situaci, kdy je stále 38 závodníků naskládano ve dvaceti minutách, toť nezáviděníhodný úkol před několika domestiky Tinkoffu, Astany a spol. a vzhledem k úsilí, které budou muset vyvinout na začátku i konci etapy, je dosti představitelné, že její střed poskytne úniku náskok dostatečný na dojetí alespoň jeho části před hlavními favority.

Z hlediska sázení mi dnešek přijde podnětný, ale spíš jen načrtnu kde. Řada duelů je totiž na hraně s tím, aby za to stála, a vidím v nich šance outsiderů přinejmenším jako rovnocenné. Roche (ve výborné formě) je vcelku výrazný outsider proti Gadretovi, Kangert proti Scarponimu, Schleck (pořád ještě mající kvalitu) proti Rollandovi (včera na větru a unavil čtyři další kolegy), možná by se dalo uvažovat i o Gallopinovi (ve žluti a v tento slavný den) proti Machadovi (v sobotu mu nestačil). Co se týče těch, kteří by mohli vyhrát etapu, opět zmíním pár jmen širšího okruhu – ač včera byl v úniku, silami maximálně šetřil Rodríguez. Jak již řečeno, Leopold Konig bude chtít dopředu. Andrew Talansky ohlašuje, že se i přes pády cítí v pohodě. A pokud je tedy Riblon zdravý – dnes prostě musí hrát všechny trumfy.

Legrace začíná v jednu hodinu, konec je pro vítěze očekáván v 17:44.