Čas odkrýt karty. Vogézská královská etapa je tu

nabor

Jestliže pátá etapa byla prvním vrcholem Tour, dnes se dočkáváme toho druhého. Jedni střádají plán na etapové vítězství, druzí na puntíkatý dres, další na posun celkovým pořadím a ti nejopovážlivější se dnes pokusí dobýt maillot jaune Tonyho Gallopina. Tak jako u dobytí Bastilly, jež dnes slaví výročí, půjde spíše o symbolický, ale důležitý krok.


Včerejší víra v to, že se vepředu vyskytne Riblon, zůstala nenaplněna. Předváděl se hlavně Europcar a nemyslím, že moc úspěšně. Rolland sice chválil svůj tým, ale oddělat pět lidí na to, abyste dojeli skoro tři minuty za vítězem, který jel 60 kilometrů sólo, a strávili jeden den na konci top 10, tomu za sebe neříkám moc dobrý obchod.

Dnes se dočkáme letních teplot kolem pětadvaceti a pršet by vůbec nemuselo; pokud, tak pouze v přeháňkách.

Závodit se bude na všech frontách. Etapový vavřín (kandidátů řada), puntíkatý dres (nejen Rodríguez), stahování ztráty z předešlých dní (mj. Leo Konig), ale i sprinterská prémie na 40. kilometru (po stoupání a následném sjezdu, ideální cíl pro Petera Sagana) a zmiňovaný státní svátek poslouží jako excelentní motivace pro to být od začátku vpředu. Regulovat únik v situaci, kdy je stále 38 závodníků naskládano ve dvaceti minutách, toť nezáviděníhodný úkol před několika domestiky Tinkoffu, Astany a spol. a vzhledem k úsilí, které budou muset vyvinout na začátku i konci etapy, je dosti představitelné, že její střed poskytne úniku náskok dostatečný na dojetí alespoň jeho části před hlavními favority.

Z hlediska sázení mi dnešek přijde podnětný, ale spíš jen načrtnu kde. Řada duelů je totiž na hraně s tím, aby za to stála, a vidím v nich šance outsiderů přinejmenším jako rovnocenné. Roche (ve výborné formě) je vcelku výrazný outsider proti Gadretovi, Kangert proti Scarponimu, Schleck (pořád ještě mající kvalitu) proti Rollandovi (včera na větru a unavil čtyři další kolegy), možná by se dalo uvažovat i o Gallopinovi (ve žluti a v tento slavný den) proti Machadovi (v sobotu mu nestačil). Co se týče těch, kteří by mohli vyhrát etapu, opět zmíním pár jmen širšího okruhu – ač včera byl v úniku, silami maximálně šetřil Rodríguez. Jak již řečeno, Leopold Konig bude chtít dopředu. Andrew Talansky ohlašuje, že se i přes pády cítí v pohodě. A pokud je tedy Riblon zdravý – dnes prostě musí hrát všechny trumfy.

Legrace začíná v jednu hodinu, konec je pro vítěze očekáván v 17:44.