Cameron Meyer ovládl mistrovství Austrálie, titul v časovce obhájil Luke Durbridge

nabor

Novým mistrem Austrálie v závodě s hromadným startem se stal Cameron Meyer. Titul v časovce obhájil Luke Durbridge, který stejně jako předchozí rok překonal Rohana Dennise.

Časovka

Ani jsme se pořádně nerozloučili s uplynulou sezónou a již je tu ta nová. Ta tradičně začíná sérií závodů v Austrálii. Jako první jsou na řadě australské národní šampionáty, přičemž nejprve se jezdí časovka.

Letos měřila 37,5 kilometru, profil byl zvlněný. Hlavním adeptem na výhru byl úřadující mistr světa v této disciplíně a nový člen týmu Ineos Rohan Dennis. Jenže jedná se o první závod po dlouhé době, a tak je možné cokoliv. Loni takto zaskočil Dennise Luke Durbridge. V roce 2019 byl Dennis o 22 sekund pomalejší. I letos se tak muselo s Durbridgem počítat.

Obhájce prvenství přijel na domácí půdu znovu ve skvělé formě. Ani letos na něj totiž Dennis nestačil a Durbridge se tak podruhé v řadě a počtvrté v kariéře stal mistrem své země v jízdě proti chronometru. Dennis tentokrát zaostal o 18 sekund, třetí Chris Harper takřka dvě minuty.

Hromadný závod

Velkou šanci na výborný začátek do nové sezóny nabízí závod s hromadným startem. Zatímco časovka má tradičně hlavní favority, určit vítěze závodu s hromadným startem bývá velice obtížné. Často tu totiž uspěje nečekaný vítěz, podobně jako loni, kdy se radoval Michael Freiberg.

185,6 kilometru bylo na programu letošní rok. V plánu bylo 16 okruhů přes stoupání Mount Buninyong dlouhé tři kilometry s průměrem 5,1%.

Klíčový moment závodu nastal až na posledním průjezdu tímto stoupáním. To totiž velice razantně vyrazil Cameron Meyer. Na jeho nástup nebyl schopen nikdo zareagovat a jezdec týmu Mitchelton-Scott si dojel pro poměrně suverénní vítězství. Několikrát byl této výhře blízko, ale vždy neúspěšně. Až teď ve 32 letech se mu konečně dostane té cti, vozit celý následující rok mistrovský trikot své země. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega Lucas Hamilton, který ztratil necelou minutu a na místě třetím skončil Marcus Culey.