Bojovník vs smolař 21. etapy: Chavanel vs Lampaert

nabor

Na Staré dámě startoval osmnáctkrát v řadě, což před ním nikdo nedokázal. Milovník útoků Sylvain Chavanel byl také prvním, kdo se vydal před peloton v závěrečné etapě své závěrečné Tour. Yves Lampaert útočil naopak jako poslední. A od senzační výhry ho dělilo 220 metrů.

Bojovník etapy: Sylvain Chavanel (Direct Energie)

Celkem šestkrát byl francouzským časovkářským šampiónem, jednou vládl Francii i v silničním závodě. První etapové výhry z Tour se dočkal při své osmé účasti, na sklonku Tour de France 2008. O dva roky později přidal další dvě výhry a po obou z nich si na den oblékl žlutý dres. Fanoušci jej zbožňovali. Už předtím a ještě dlouho po tom, hlavně proto, že se nebál útočit v jakémkoli terénu. Startem na letošní Staré dámě překonal rekordních sedmnáct účastí Jense Voigta a Stuarta O’Gradyho, během ní vylepšil rekord absolvovaných etap Joopa Zoetemelka. Hned ve druhé etapě získal červené číslo bojovníka dne, v páté pak sólo atakem sahal po puntíkatém dresu, ale ten při rovnosti bodů připadl Skujiņšovi. A dnes zaútočil naposled. Byl to ten nejbeznadějnější a nejplatoničtější útok Chavanelovy kariéry. Jeho hodnota však byla symbolická a nepochybná. Čest legendě!

Smolař etapy: Yves Lampaert (Quick-Step Floors)

V barvách belgického mistra Lampaerta v pelotonu nepřehlédnete. Přesto je těžké ho uhlídat. Jako klíčový pomocník Ariela Richezeho – při absenci Gavirii spurterské jedničky Quick-Stepu – se zdál být až příliš dravý, když ve 13. etapě dojel před Argenticem šestý a v Pau jen kousek za ním jedenáctý. I proto dnes dostal volnou ruku. A zatímco závěrečné útoky Marcata s Ossem měly jepičí život, Belgičan dojel až do cílové rovinky 21. etapy osamocen. Champs-Élysées se však ani tentokrát svého dalšího Vinokurova (Kazach tu vyfoukl spurterům rybník před 13 lety) nedočkala. Chyběl ždibet.