Bojovník vs smolař 10. etapy: Van Avermaet vs Uran

nabor

První horská etapa Tour de France přinesla mnoho zajímavých příběhů včetně dvou, které bezesporu patří do naší kategorie bojovníků a smolařů. 

Bojovník etapy: Greg Van Avermaet (BMC Racing Team)

Po odstoupení Richieho Porta bude muset tým BMC zásadně změnit taktiku. Místo snahy o celkové pořadí se jezdci zaměří spíše na dílčí úspěchy. To všechno ale zatím musí počkat, protože Greg Van Avermaet má stále v držení žlutý dres a cyklistická tradice velí, aby ho tým bránil všemi dostupnými prostředky. To se jim zatím dařilo nad míru dobře, ale když přišla první horská etapa, mnozí si mysleli, že ho Van Avermaet poklidně předá Geraintu Thomasovi.

Olympijský vítěz z Ria se ale tak snadno nevzdává. Po ostrém startu si chytře naskočil do úniku a protože v něm nebyl nikdo nebezpečný, peloton jim nechal prostor. Uprchlíci spolupracovali velmi dobře a skupina se začala dělit až na předposledním kopci. Van Avermaet se ale nikam nehnal a zkušeně si jel vlastní tempo. Maillot Jaune mu po celý den dodávala chybějící sílu a na vrcholu Colombièru měl stále k dobru 2 minuty. Náskok poté již udržel, dojel pátý a senzačně se tak oblékne do žluté i zítra.

Rigoberto Uran (EF Education First – Drapac)

Další špatný den si prožil hrdina loňské Tour de France – Rigoberto Uran. Zatímco na minulé Tour se mu dařilo na co jen sáhl, letos se zatím pokazilo více věcí, než by bylo zdrávo. Po pádu na kostkách v Roubaix sice ztratil téměř dvě minuty a propadl se pořadím, ale hlavní problém tkvěl ve zranění. Celou levou stranu těla měl sedřenou a na kole se mu nesedělo ideálně.

Do první kopcovité etapy vstupoval z 22. příčky a čekal jak jeho tělo na první horský test odpoví. 2 kilometry pod vrcholem Colombièru se sice stále držel v balíku, ale neměl k ruce nikoho ze spolujezdců. Simon Clarke a Pierre Rolland si vybrali špatný den a Lawson Craddock se stále nevzpamatoval z drsného pádu. A právě absence kolegů se ukázala jako klíčová. Ještě pod vrcholem začal ztrácet a ve sjezdu neměl sám proti balíku příliš šanci. Do cíle nakonec dojel 6 minut za vítězem a na hlavní favority ztratil téměř tři minuty. Po 10 etapách tak ztrácí 7 minut na Avermaeta a minuty 4 na ostatní favority.