Bojovník a smolaři: 4. etapa Thomas Voeckler vs. Bauke Mollema

nabor

Profilem měla patřit 4.etapa mezi ty lehčí, avšak opak byl pravdou a spousta jezdců se vyskytla v nezáviděníhodných situacích.

Bojovník dne: Thomas Voeckler (Team Europcar)

Francouzský miláček Thomas Voeckler, který v minulosti zatápěl ve žlutém dresu Armstrongovi nebo Schleckovi či Evansovi při Tour 2011, se vrhl hned na začátku etapy do úniku. Kolegou mu byl Luis Angel Mate z Cofidisu, který však doplatil na dva technické problémy a Voeckler zůstal na vše sám. Dostižen byl 18 kilometrů před cílem, avšak nic ho nemohlo o červenobílé číslo připravit pro největšího bojovníka.

Smolař dne: Bauke Mollema (Belkin-Pro Cycling Team)

Dnes tedy skutečně bylo z čeho vybírat. Jedním z největších kandidátů na smolaře dne je lídr stáje Belkin Bauke Mollema. Sedmadvacetiletý Nizozemec se hned v úvodu etapy znovu přimotal k pádu. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, jelikož pády jsou součástí cyklistiky, ale Mollema se ocitl na asfaltu již potřetí na letošní Tour! Snad nepřidá na své konto další zářez.

Součástí pádu zkraje etapy byl i obhájce prvenství, Christopher Froome. Jeho odřeniny na levé části těla vypadaly o poznání hůř než u Mollemy. V pořádku nebylo ani zápěstí, na které mu spolujezdec Vasil Kiryienka dovezl po chvilce speciální dlahu. Doufejme, že bude Froome v pořádku, abychom v horách mohli být svědky jeho gigantického souboje zejména s Albertem Contadorem.

V úniku jedoucí Luis Angel Mate si snad také dnes smůlu vybral. 72 kilometrů před cílem mu nejprve spadl řetěz. Voeckler na něj sice počkal, ale jejich náskok se ztenčil skoro o minutu. 50 kilometrů před cílem se pak už kvůli defektu musel připojit k pelotonu.

Pádům se nevyhla ani dvojice Lotto Belisol Hendreson s De Clercquem. Zvlášť koleno prvně jmenovaného značilo, že nebude moci pokračovat v závodě. Oba taky hodně chyběli Andrému Greipelovi při závěrečném spurtu.

Špatný den za sebou má i stáj Omega Pharma – Quick-Step. Nejprve měla starosti o lídra pro celkovou klasifikaci Michala Kwiatkowského. Ten se ocitl ve skupince Rodrigueze, která doháněla ztrátu na peloton. 50 kilometrů před cílem pak pád potkal dalšího člena týmu, Nikiho Terpstru.

Miniaplikace