Bojovník a smolaři 11. etapy Tour de France – Wout Van Aert vs. David Gaudu

nabor

Královská etapa s dvojtým přejezdem Mont Ventoux nám přinesla velké drama a velké věci. Bojovníkem dne se stal Wout Van Aert (Jumbo-Visma), smolařem naopak David Gaudu (Groupama-FDJ).

Bojovník dne – Wout Van Aert (Jumbo-Visma)

Včera byl námi jeho tým označen za smolaře etapy nebo spíše celé dosavadní Tour. Dnes to jsou pocity opačné. Belgický mistr byl aktivní, naskočil si do úniku a hodlal se zapojit do boje o etapu. Při prvním přejezdu Mont Ventoux s Julianem Alaphilippem vyprodukovali dělení a od úvodu druhého stoupání začal postupně ničit své soupeře. Už více jak 10 kilometrů byl na čele sám a strojovým tempem stoupal dál k vrcholu.

Van Aertovo tempo bylo skvělé, přejel Mont Ventoux a po sjezdu mohl oslavit asi největší kariérní výhru na Tour de France. Od pořadatelů červená čísla dostal dnes druhý Kenny Elissonde, který také předvedl fantastický výkon, ale dnes neměl síly porazit Wouta Van Aerta.

Smolař dne – David Gaudu (Groupama-FDJ)

Nová hvězda na celková pořadí ve Francii. Nástupce Thibauta Pinota a Romaina Bardeta, který konečně pro Francii doveze žlutý trikot do Paříže. To ale nebude letos. Čtyřiadvacetiletý závodník si mohl brousit zuby i na pódium. Před dnešní etapu byl stále v kontaktu s ostatními favority. Ale už při prvním přejezdu Mont Ventoux odpadl už v mírných pasážích před Chalet Reynard.

Našel pomoc od jiného Francouze Pierra Latoura (TotalEnergies) a ve sjezdu a na rovině před druhým výjezdem na Mont Ventoux dokázal limitovat svoji ztrátu. Jakmile se silnice znovu vedla, začal Gaudu znovu ztrácet, hlavně kvůli práci týmu Ineos. Zůstávali s ním i jeho kolegové Stefan Küng a Valentin Madouas. Ani ti ho nedokázali zachránit a David Gaudu po dnešku vypadl z celkového pořadí.

Zdroj obrázku:
Twitter (©2021): Team Jumbo-Visma cycling, https://twitter.com/JumboVismaRoad/status/1412797053713928196/photo/1 (7. 7. 2021)