Bojovník a smolař 6. etapy: James Whelan vs. Peter Sagan


Je to už trochu obehraná písnička a nevím, jak by se líbila Peteru Saganovi. Ale opět jsme ho nominovali na „titul“ smolař etapy. Bojovníkem etapy byl zvolen James Whelan.

Bojovník etapy: James Whelan (EF Pro Cycling)

Čtyřiadvacetiletý Australan, nováček na worldtourové akci, se dnes zapojil do denního úniku, spolu se třemi kolegy z druhodivizních týmů. Strávili spolu asi 160 kilometrů. Před jedinou horskou prémií jim Whelan bez problému odjel, získal 9 bodů na vrcholu a dál pokračoval osamoceně před pelotonem. Tempu favorizovaných sprinterských týmů podlehl až 16 kilometrů před cílem.

Smolař etapy: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)

Předevčírem prohrál s Arnaudem Démarem na pásce o milimetry, ale v bodovací soutěži ještě vedl o 5 bodů. Dnes o toto vedení přišel už v průběhu etapy, kdy na první sprinterské prémii, snad kvůli nějaké chybě v týmové komunikaci, jeho rozjížděč Maciej Bodnar začal rozjíždět spurt na prémii, ale Peter zůstal „stát“ a místo něj se za Bodnarem vyvezl Arnaud Démare. To byl ale teprve začátek. Díky úsilí týmu Bora-hansgrohe byla zlikvidována ztráta pelotonu na denní únik, vše pro Petera Sagana… Ve finiši se Peter držel stále na ideálním místě, zhruba na čtvrté pozici, vždy za zadním kolem svých spolufavoritů, ale pak přišly tři ostřejší zatáčky a Sagan se ocitl sevřený uprostřed skupiny, v jednu chvíli snad i v kontaktu se soupeřem nebo přinejmenším na brzdách, a do spurtu vůbec neměl možnost zasáhnout. V bodovací soutěži se ocitl na druhém místě se ztrátou 39 bodů na Arnauda Démara. Tak snad přece jen příště, rozhodně mu to přejeme.