Bojovník a smolař 5. etapy La Vuelta ciclista a España 2022


5. etapa Vuelty přinesla opravdové Baskicko, tedy krátká a prudká stoupání, navíc výbornou diváckou kulisu. Poprvé se radoval únik, z kterého vzešel dnešní bojovník i smolař.

Bojovník dne – Marc Soler (UAE Team Emirates)

Marc Soler si musel do denního úniku doskakovat až o několik kilometrů později. Nakonec se mu to povedlo, a když bylo jasné, že z této skupiny vzejde vítěz etapy, vyrazil kupředu. Nicméně jeho první nástup byl neúspěšný a nakonec se musel strachovat, že etapový triumf bude brát Jake Stewart, který si dokázal vypracovat náskok. Soler tedy vyrazil při druhém výjezdu na Alto del Vivero znovu a tentokrát se dokázal odpoutat. Stewartovi rychle docházely síly, a tak se Soler kolem Brita rychle přehnal a nakonec si dojel i pro výhru.

Smolař dne – Fred Wright (Bahrain-Victorious)

Brit letos zářil na Tour de France, kde patřil k nejaktivnějším závodníkům v pelotonu. Na tento trend se snaží navázat i zde na Vueltě, což ukázal i dnes. Naskočil si do denního úniku a ačkoliv zde jel s papírově lepšími vrchaři, rozhodně se nenechal zahanbit. Etapové prvenství mu sice uniklo, ale naskytla se mu šance dostat se do červeného trikotu. Wright doufal v zisk druhého místa a zisku 6 bonifikačních sekund. Vsadil však na příliš dlouhý sprint. Tento pokus mu dlouho vycházel, ale těsně před páskou se před něj dokázal dostal Daryl Impey. Wright tak bral až 3. místo a v celkovém pořadí zaostává za Rudy Molardem z FDJ o pouhé 2 sekundy.