Bojovník a smolař 17. etapy – David Gaudu vs. Richard Carapaz

nabor

Předposlední etapa Vuelty je minulostí, celkové pořadí je rozhodnuté a zbývá etapa do Madridu. Bojovníkem dnešního dne se stal David Gaudu, smolařem Richard Carapaz.

Bojovník dne – David Gaudu (Groupama-FDJ)

Francouz David Gaudu vyhrál letos už etapu č. 11 s finišem na Alto de la Farrapona. V dnešní etapě si skočil do úniku se dvěma cíli. Jedním bylo etapové vítězství a druhým posun do Top 10. Tým Groupama-FDJ tomu podřídil taktiku. Do úniku s Gaudym šel Bruno Armirail a ten pro svého lídra nechal na trati vše.

Gaudu nepanikařil ani ve chvíli, kdy nastoupila trojice Izagirre, Donovan, Mäder. Armirail začal udávat tempo a na úpatí Alto de la Covatilla byl odstup jenom 45 vteřin a Gaudu neváhal a začal stíhací jízdu. Nejprve předjel Donovana, poté se zjevil za Mäderem a nakonec si dojel i postupně vadnoucího Izagirra. Když zkontroloval situaci, viděl supícího Mädera, který se vracel a Izagirra, který už neměl moc kde brát, zaútočil.

Jeho nástup byl jednoznačný a ve zbylých kilometrech už ho nikdo nemohl ani ohrozit. David Gaudu si dojel pro druhou etapovou výhru na letošní Vueltě a jako bonus se posunul na osmé místo v celkovém pořadí.

Smolař dne – Richard Carapaz (Ineos)

Určitě to nebyl den, jaký si Ineos představoval. Movistar v hlavním poli rozjel tempo a jezdci Ineosu postupně jeden po druhém odpadávali, až s Richardem Carapazem zůstal jenom Andrey Amador.

I Kostaričan ale brzy odpadl a Carapaz už pod Covatillou zůstal sám, zatímco konkurenční Jumbo-Visma mělo stále čtyři závodníky a Lennarda Hofstedeho v úniku. Jenže jak se už několikrát letos ukázalo, jakmile rozjede tempo někdo jiný, závodníci Jumba se velmi rychle vytratí, tentokrát to byl Ide Schelling z Bory, který očesal peloton a s Rogličem rázem zůstal jen Sepp Kuss.

Navíc jakmile se začalo nastupovat, svěsil nohy i Sepp Kuss a Roglič zůstal izolován. Soupeři na něj začali nastupovat a Richard Carapaz se zkoušel s nimi svézt a dostat Rogliče pod tlak ve dvojici. Jenže ani Carthy ani Mas tomu nakloněni nebyli a tak Carapaz vystartoval sám.

Okamžitě si začal získávat náskok a Vuelta se začala dramatizovat. Od Rogliče navíc odjel i Hugh Carthy a Ekvádorec mohl začít doufat. Bohužel pro něj tu byl ještě tým Movistar a Marc Soler, který se stáhl k Enricu Masovi a společně začali udávat tempo. To dost možná uhájilo Rogličovi červený dres, Slovinec se za nimi svezl a do cíle dokonce vyspurtoval a uhájil náskok na Carapaze a obhájí titul z Vuelty.

Zdroj obrázku:
Twitter (2020): Équipe Cycliste Groupama-FDJ,  https://twitter.com/GroupamaFDJ/status/1325109886376611841/photo/1 (7. 11. 2020)