Bojovník a smolař 1. etapy Tour de France 2022


Bojovník etapy: Belgičan Yves Lampaert

Obvykle se titul bojovníka v časovce neuděluje, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Jezdec stáje Quick – Step Alpha Vinyl si tohle redakční ocenění určitě zaslouží. Za téměř totálního nezájmu kamer projel celou trať a režisér přenosu stihl jen tak tak jeho posledních 700 metrů. Ty ale byly pro Yvese Lampaerta jistě těmi nejlepšími v jeho cyklistické kariéře. A neuvěřitelné se stalo skutečností. Za naprosto srovnatelných podmínek porazil na krátkých 13 kilometrech v centru Kodaně časovkářskou elitu o parník.

Smolaři etapy: Stefan Bissegger a Christophe Laporte

Jeden největších favoritů sázkových kanceláří Švýcar z týmu EF Stefan Bissegger vyjel na trať mezi prvními. Možná doplatil na ještě řádně deštěm neumytý asfalt, svou roli sehrálo i první nečekané podklouznutí na jednom hladkým latexem vyznačeném přechodu. Svůj part prostě dnes nezvládl a spadl dokonce dvakrát.

Domácí jezdec Christophe Laporte byl na mezičasu suverénně nejlepší. V momentě spekulací, zda dokáže svého týmového kolegu z Jumba Wouta van Aerta porazit, následoval pád a konec ambicí. Dnes Tour přidala do svých příběhů další tři dramata. Letošní první, ale rozhodně ne poslední.