Bojkot moderny a inovací? Giro 2020 hájí tradici a sází na známé, nelítostné giganty

nabor

Zatímco Francouzi a Španělé zvolili pro vstup do nové dekády inovace a originalitu, Italové jako by tuto vlnu přehlíželi a představují Giro v barvách tradice a nechávají závodu o růžový dres klasický nádech.

Ostatní Grand Tour sází na inovace

Nové, dosud neobjevené kopce, redukce rovinatých etap a rozhodující horská časovka na Planině krásných dívek. Stručná charakteristika letošní Tour de France.

Vuelta zase měla expandovat do Nizozemska, Francie a Portugalska. Nakonec zůstává jen Francie a dochází ke zkrácení na 18 etap. I přesto Španělský závod také jako první zahrne do svého itineráře společně dva slavné vrcholy Tourmalet a Angliru.

Giro 2020 pro změnu nabízí například tři individuální časovky, 9 etap přesahujících 200 kilometrů, široký prostor pro klasikáře a stoupání na klasické vrcholy, které na nás čekají ve třetím, extrémně náročném týdnu. Jak budou vypadat letošní etapy v boji o Maglia Rosa a jaká jména můžeme vyhlížet na startu?

První týden – Místo Budapešti Sicílie

Bitva o růžový dres měla vypuknout v sobotu 9. května v hlavním maďarském městě. Celosvětová pandemie však plány změnila a Maďarsko svoje pořadatelství odvolalo. Novou startovní destinací byla zvolena Sicílie. Vše odstartuje časovkou z Monreale do Palerma na 15,1 kilometrů. Následovat bude klasikářská zkouška do Agrigenta. Vrcholem sicilského představení bude třetí, 150kilometrová etapa. Ta prověří jezdce první vrchařskou zkouškou v podobě závěrečného stoupání na Etnu, které nabídne 18 kilometrů s průměrem 6,8 % a může poprvé rozdmýchat vír celkového pořadí.

Pořadatelé museli na jihu Itálie přidat do itineráře tři nové etapy. Nebude to nic snadného, všechny jsou spíše pro klasikáře než pro spurtery. Pátá etapa nabídne možnost pro únik, a její stoupání na Valico di Montescuro, před krátkým, závěrečným sjezdem také šance pro jezdce na celkové pořadí. V etapě číslo sedm bude na pořadu dne spurt do Brindisi, zatímco klasikáři se vyřádí na Garganu v etapě do Vieste. Trasa obou etap vede po východním italském pobřeží, můžeme zde tedy očekávat přítomnost větru. Celý první týden zakončí vrchařský test do Roccarasa, na jehož trase bude i Passo Lanciano. Nic vám to neříká? Co takhle název Blockhaus?

Druhý týden – klid před bouří

Desátá etapa, která nám otevře druhý týden, dává svým závěrem v Tortoreto Lido šanci na vítězství klasikářům, i zde ale může jezdce nepříjemně pozlobit vítr. S profilem jako dělaným pro únik se setkáme v etapě s pořadovým číslem 12. V cílových městech etap 11 a 13 – Rimini a Monselice bychom měli být svědky hromadného spurtu. Ale ani to není jisté, profil etap není vyloženě stavěný pro rychlé muže pelotonu. Své šance zde budou hledat spíše klasikáři.

Potom přijde na řadu nejdelší časovka letošního Gira. Na mírně zvlněném profilu o vzdálenosti 33,7 kilometrů mohou narůstat časové rozdíly. Před druhým volným dnem se jezdci po odmlce vrátí do kopců. Čtyři kategorizovaná stoupání s cílem na tradičním Piancavallo jako pozvánka pro patnáctou etapu.

Giro 2020 etapa 15Třetí týden – pravý italský závěr

Závěrečných šest etap, z nichž kromě poslední časovky všechny představují porci 200 kilometrů a výše, nám odhalí vítěze letošního Gira. První z nich, šestnáctá v pořadí slibuje nejspíše poslední šanci pro únik a klasikáře. Sedmnáctá etapa s více než 5000 výškovými metry na 202 kilometrech nabídne silné kvarteto vrcholů – Forcella Valbona, Monte Bondone, Passo Durone a cíl na Madonna di Campiglio, kde v roce 1999 začaly pozitivní dopingovou zkouškou drogové problémy Marca Pantaniho.

Královská osmnáctá etapa s přítomností nejvyššího bodu letošního Gira, 2758 metrů vysokým Stelviem, bude končit na vrcholu Laghi di Cancano. Poslední příležitost pro sprintery, kteří přežijí Alpy, se nabízí v devatenácté, nejdelší etapě letošního ročníku s 253 kilometry. Závěrečnou dvacátou etapu zdobí kaskáda italsko-francouzských gigantů – Colle dell Angello, Col d´Izoard, Montgenèvre a závěr na Sestriere. A v Miláně, v cíli třetí časovky se dozvíme, kdo se jako poslední oblékne do růžového dresu.

Giro 2020 etapa 20

Účastníci a favorité

Peter Sagan, který pro letošek zvolil zajímavou kombinaci Giro-Tour. Jestli dojede až do Milána a pokusí vybojovat fialový trikot pro nejlepšího sprutera je otázkou. Velkým vyzyvatelem mu bude Michael Matthews. Australan po skvělém výkonu na MS v Imole cílí i na Giru na nejvyšší mety, vždyť tu v minulosti jezdil i v růžovém. Jinak spurterů přijíždí poskrovnu, z největších jmen zmiňme Eliu Vivianiho, Arnauda Démara a Fernanda Gaviriu.

Obhájce prvenství Richard Carapaz na startu chybí. Absentují i dřívější vítězové Tom Dumoulin a Chris Froome. Všichni tři se chystají na Vueltu. Svoji premiéru si nakonec neodbude ani Romain Bardet, Remca Evenepoela zase vyřadilo zranění.

I tak se zde představí velká jména. Podle sázkařů největším favorirem je Velšan Geraint Thomas. Tým Ineos mu dodá naprosto exkluzivní podporu. Tao Hart, Jonathan Castroviejo, Rohan Dennis nebo čerstvý Mistr světa v časovce Filippo Ganna jsou připraveni získat pro Ineos druhý růžový trikot v jejich historii.

Mezi jeho největší vyzyvatele patří Simon Yates a nestárnoucí Vincenzo Nibali. Žraloka z Messiny by měl doplňovat jeho bratr Antonio a vítěz loňské horské bodovačky Giulio Ciccone. Velmi silná bude i Astana s Jakobem Fuglsangem, kterému na pomoc přijedou jezdci takového kalibru, jakým je Miguel Ángel López. Dánova záda bude krýt talentovaný Rus Aleksandr Vlasov. Opomenout nesmíme ani nenápadného Stevena Kruijswijka, který v roce 2016 právě ve sjezdu z Colle delle Angello ztratil své Giro. Ve stejném sjezdu spadl i Ilnur Zakarin, který přijíždí na Giro i letos. Z dalších jmen se nabízí třeba Wilco Kelderman, Fausto Masnada, João Almeida, Rafal Majka, Pello Bilbao, Louis Meintjes nebo Carl Fredrik Hagen.

Italská Grand Tour je za rohem a my se můžeme těšit, doufejme, na skvělý závod. Na detailní rozbor každé etapy se můžete podívat v našem videu: