nabor

Zatímco Francouzi a Španělé zvolili pro vstup do nové dekády inovace a originalitu, Italové jako by tuto vlnu přehlíželi a představují Giro v barvách tradice a nechávají závodu o růžový dres klasický nádech.

Ostatní Grand Tour sází na inovace

Nové, dosud neobjevené kopce, redukce rovinatých etap a rozhodující horská časovka na Planině krásných dívek. Stručná charakteristika letošní Tour de France.

Vuelta zase expanduje do Nizozemska, Francie a Portugalska, které budou poctěny její návštěvou. Španělský závod také jako první zahrne do svého itineráře společně dva slavné vrcholy Tourmalet a Angliru.

Giro 2020 nabízí například tři individuální časovky, 9 etap přesahujících 200 kilometrů, široký prostor pro sprintery a stoupání na klasické vrcholy, které na nás čekají ve třetím, extrémně náročném týdnu. Jak budou vypadat letošní etapy v boji o Maglia Rosa a jaká jména už nyní můžeme vyhlížet na startu?

První týden – maďarský rozjezd a krušný přesun na Sicílii

Giro 2020 Budapešť srazBitva o růžový dres vypukne v sobotu 9. května v hlavním maďarském městě. V Budapešti, kde si Peter Sagan, zažije své italské poprvé a kde si slibuje diváckou návštěvu ze Slovenska. Grande Partenza tu bude mít podobu individuální časovky měřící necelých 9 kilometrů s mírným závěrečným stoupáním. Kdo nejrychleji prokličkuje městskými ulicemi a mostem Margit híd nad Dunají, oblékne se do růžového dresu a je velmi pravděpodobné, že se v něm projede celou maďarskou částí závodu. Etapy finišující ve městech Györ a Nagykanizsa by měly totiž být klasickou sprinterskou záležitostí.

Ze severní části závodu se přesuneme až na bod nejjižnější, totiž na Sicílii. Tady organizátoři připravili pro jezdce a týmy jistou pikantnost. Čtvrtá, kopcovitá etapa se totiž pojede bez volného dne. To i navzdory téměř 2000kilometrovému přesunu z maďarského Nagykanizsa do italského Monreale. A to jezdcům a realizačním týmům na psychické pohodě určitě nepřidá. Vrcholem sicilského představení bude pátá, 150kilometrová etapa. Ta prověří jezdce první vrchařskou zkouškou v podobě závěrečného stoupání na Etnu, které nabídne 18 kilometrů s průměrem 6,8 % a může poprvé rozdmýchat vír celkového pořadí.

Přehled etap Giro 2020Sicilskou část zakončí šestá etapa, v jejímž středu se jezdci popasují s vrcholem Portella Mandrazzi. Sedmá etapa nabídne možnost pro únik, a její stoupání na Valico di Montescuro, před krátkým, závěrečným sjezdem také šance pro jezdce na celkové pořadí před prvním volným dnem. Tomu ale budou ještě předcházet dvě sprinterské etapy s cílovými městy Brindisi a Vieste. Jejich trasa vede po východním italském pobřeží, můžeme zde tedy očekávat přítomnost větru.

Druhý týden – klid před bouří

Desátá etapa, která nám otevře druhý týden, dává svým závěrem v Tortoreto Lido šanci na vítězství klasikářům, i zde ale může jezdce nepříjemně pozlobit vítr. S profilem jako dělaným pro únik se setkáme v etapě s pořadovým číslem 12. V cílových městech etap 11 a 13 – Rimini a Monselice bychom měli být svědky hromadného spurtu.

Potom přijde na řadu nejdelší časovka letošního Gira. Na mírně zvlněném profilu o vzdálenosti 33,7 kilometrů mohou narůstat časové rozdíly. Před druhým volným dnem se jezdci po odmlce vrátí do kopců. Čtyři kategorizovaná stoupání s cílem na tradičním Piancavallo jako pozvánka pro patnáctou etapu.

Giro 2020 etapa 15Třetí týden – pravý italský závěr

Závěrečných šest etap, z nichž kromě poslední časovky všechny představují porci 200 kilometrů a výše, nám odhalí vítěze letošního Gira. První z nich, šestnáctá v pořadí slibuje nejspíše poslední šanci pro únik a klasikáře. Sedmnáctá etapa s více než 5000 výškovými metry na 202 kilometrech nabídne silné kvarteto vrcholů – Forcella Valbona, Monte Bondone, Passo Durone a cíl na Madonna di Campiglio, kde v roce 1999 začaly pozitivní dopingovou zkouškou drogové problémy Marca Pantaniho. Královská osmnáctá etapa s přítomností nejvyššího bodu letošního Gira, 2758 metrů vysokým Stelviem, bude končit na vrcholu Laghi di Cancano. Poslední příležitost pro sprintery, kteří přežijí Alpy, se nabízí v devatenácté, nejdelší etapě letošního ročníku s 251 kilometry. Závěrečnou dvacátou etapu zdobí kaskáda italsko-francouzských gigantů – Colle dell Angello, Col d´Izoard, Montgenèvre a závěr na Sestriere. A v Miláně, v cíli třetí časovky se dozvíme, kdo se jako poslední oblékne do růžového dresu.

Giro 2020 etapa 20

Předpokládaní účastníci a možní favorité

Cyklistický rok 2020 nabídne podle všech předpokladů skvělou podívanou a show, kterou by mohl potvrdit na Giru i Peter Sagan, který pro letošek zvolil zajímavou kombinaci Giro-Tour. Jestli dojede až do Milána nebo se pokusí ulovit jen některou z etap před Alpami, a následně zaměří svou pozornost a energii na zisk osmého zeleného dresu se necháme překvapit. V maďarsko-italském prostředí mu budou podle předpokladů konkurovat Elia Viviani, Fabio Jakobsen, Dylan Groenewegen, Caleb Ewan, Arnaud Démare a Alexander Kristoff.

Richard Carapaz, který se představí po boku svých nových kumpánů z týmu Davida Brailsforda, se určitě bude chtít poprat o obhajobu celkového prvenství. Mezi jeho největší vyzyvatelé by měli patřit Simon Yates a nestárnoucí Vincenzo Nibali. Žraloka z Messiny by měl doplňovat jeho bratr Antonio a vítěz loňské horské bodovačky Giulio Ciccone.

Romain Bardet
Nejlepší vrchař závodu Romain Bardet (cyclingnews.com; 2019)

Italskou premiéru si také zažije Romain Bardet, pro kterého ale bude porce kilometrů proti chronometru nepříjemná. Bardet, který se letos rozhodl vynechat Tour, upírá svou pozornost směrem na olympijský závod. Ze stejného důvodu volí start na Giru například Jakob Fuglsang, Wilco Kelderman a Ilnur Zakarin, které nesmíme opomenout. George Bennett je lídrem a jediným vyslancem ze silného kvarteta Bennet-Roglič-Kruijswijk-Dumoulin týmu Jumbo Visma.

A v neposlední řadě, zajímavým ohlášeným startujícím je vlastník stříbrné medaile z časovky z minulého roku. Remco Evenepoel poprvé okusí třítýdenní závod. V kombinaci s úvodní časovkou se může klidně stát, že se Maďarskem projede v růžovém tento dvacetiletý závodník. A třeba nejen Maďarskem, ale nepředbíhejme. Jisté je to, že už nyní se můžeme těšit na start 103. ročníku Giro d´Italia.