Boj o divoké karty na Tour de France se smrsknul na tři týmy

nabor

Organizace A. S. O., která zastřešuje pořádání největšího závodu planety Tour de France, dnes oznámila první dva týmy z prokontinentální sféry, které uvidíme na startu v Bruselu. Budou to Wanty-Groupe Gobert a Cofidis. O zbylá dvě místa nyní soupeří tři francouzské stáje. 

Cofidis je jedním z tradičních účastníků Tour de France a na startu uvidíme jezdce (nově v bílém) i letos. I když se sezóna tak úplně nevyvedla největší hvězdě – Naceru Bouhannimu, skvěle ho zastoupil Christophe Laporte. Navíc v týmu je několik dalších známých jmen jako bratři Herradové, Nicolas Edet, Julien Simon a nově třeba Pierre-Luc Perichon, Jasper Hansen, Darwin Atapuma nebo Natnael Berhane.

Cofidis
Nacer Bouhanni a Christophe Laporte v dresech pro rok 2019 (cyclingnews.com; 2019)

Druhá divoká karta připadla Wanty-Groupe Gobert. Belgický tým byl loni, společně právě s Cofidisem, nejlepší sestavou v druhé divizi. Navíc v předchozích dvou sezónách se tým na startu Tour objevil a byl vidět v mnoha únicích. Letos jim do karet při získání divoké karty hrál fakt startu v Belgii. Tour navíc bude slavit 50 let od prvního triumfu asi nejlepšího cyklisty všech dob – Eddyho Merckxe.

Legendy Tour de France, Merckx sedí na místě spolujezdce, za ním se vezou Hinault, LaMond a Indurain, to vše ve voze Škoda
Legendy Tour de France, Eddy Merckx sedí na místě spolujezdce, za ním se vezou Bernard Hinault, Greg LeMond a Miguel Indurain, to vše ve voze Škoda při 100. ročníku Tour de France.

Zbývají tak dvě volná místa na soupisce týmů pro Tour de France. O ta se uchází tři týmy – Arkéa-Samsic (loni Fortuneo-Samsic), Direct Energie a Vital-Concept. Kdyby se rozhodovalo podle výkonů v loňské sezóně, místo by připadlo jistojistě Direct Energie a spíše Vital-Conceptu, který ve své první sezóně dokázal vystrčit růžky, zatímco Fortuneo zapsalo jen dvě výhry.

Jenže o divoké kartě nerozhodují jen výsledky z minulé sezóny, ale i další faktory. Direct Energie (dříve Europcar) je, stejně jako Cofidis, tradičním týmem jak v pelotonu, tak na Tour de France. Tým sice přišel o hvězdu francouzské cyklistiky Sylvaina Chavanela, který ukončil kariéru, ale na jeho místo získal možná ještě zvučnější posilu – Nikiho Terpstru. A právě osoba bývalého vítěze Paříž-Roubaix a úřadujícího šampióna Kolem Flander by mohla sehrát výraznou roli při rozhodování. Tým má navíc v sestavě jména jako Lilian Calmejane (vítěz etapy v roce 2017), Thomas Boudat, Niccolo Bonifazio, Jonathan Hivert nebo Adrien Petit. Dá se předpokládat, že díky dobrým výsledkům, dlouhé tradici i zvučným jménům připadne Direct Energie třetí místo na Tour.

Jonathan Hivert

Tím pádem by zbývalo jedno volné místo. Na to si brousí zuby týmy Arkéa-Samsic a Vital-Concept. Vital-Concept je relativně nový tým, vzniklý v roce 2017 a závodící poprvé loni. Hned v první sezóně se ucházel o divokou kartu a dopomoci k tomu měl především Bryan Coquard. Jenže přednost dostali jiní a Vital-Concept zůstal mimo. Letos se do boje o Tour zapojují znovu. Opět má tým ve svém středu Bryana Coquarda, ale i další další hvězdu francouzské cyklistiky – Pierra Rollanda.

Bryan Coquard
Bryan Coquard

Proti nim stojí Arkéa-Samsic. Tým, který pod různými názvy jezdí na Tour nepřetržitě od sezóny 2014. Výrazné výsledky zde nepřichází, ale jezdci jsou aktivní v únicích a často sbírají ceny pro největšího bojovníka etapy. Loni se jim navíc povedlo získat vítěze vrchařské soutěže ze sezóny 2017 – Warrena Barguila. To jim, dost možná, zajistilo pozvánku. Tým nezahálel ani v tomto přestupovém období a znovu posílil. A ani tentokrát to není posila do počtu. Arkéa-Samsic dokázala podepsat smlouvu s André Greipelem. Závodník, který na Tour de France posbíral 11 etapových prvenství je tradičním účastníkem závodu a i letos bude chtít stát na startu a přidat další vavříny do své bohaté sbírky.

André Greipel

O zbylých účastnících rozhodne A. S. O. později, ale dá se očekávat, že nebude chybět Direct Energie a ze zbývajících dvou zájemců je patrně v mírné výhodě Arkéa-Samsic s Warrenem Barguilem a André Greipelem.