Body UCI – květen 2018 – 1. část

nabor

Poslední jarní jednorázovka v Německu, velký vrchol jara Giro d’Italia a sedmidenní etapový závod v Kalifornii. To je program na květen. V našem seriálu o bodech je v úvodní části komentováno prvních 14 dnů.

Eschborn-Frankfurt 1. 5. 2018

Na prvomájové Velké ceně Frankfurtu, bez české a slovenské účasti, si dala dostaveníčko klasikářská a zejména spurterská elita. Peloton měl uprchlíky neustále pod kontrolou. Tři km před cílem bylo vše pohromadě a otázka, komu zbylo do finiše nejvíc sil, nadále otevřená. Vítězem se stal již počtvrté za sebou favorit č. 1 Alexander Kristoff (UAE-Emirates) a bral 300 bodů. Na bednu ho doprovodil s 250 body druhý Michael Matthews (Team Sunweb) a třetí ve spurtu Oliver Naesen. Pro svůj tým AG2R získal 215 bodů.

Giro d’Italia 5. – 13. 5. – prvních devět etap

Bodování na závodech Grand Tour je úměrné významu závodu. Vítěz etapy bere 100, druhý 40, třetí 20, čtvrtý 12 a pátý 4 body. Jezdec za každý den, kdy nastoupí v dresu lídra, dostává 20 bodů. Časovka první etapy přinesla obhájci titulu Tomu Dumoulinovi (Team Sunweb) 100 + 20 bodů. Rohan Dennis (BMC) bral 40 a do třetí etapy, díky bonifikaci na rychlostní premii ve druhé etapě, startoval z pozice lídra on.

Spurterský dojezd druhé etapy pro sebe rozhodl favorit číslo jedna Elia Viviani (Quick-Step Floors). Ani Negevská poušť nedokázala narušit papírové předpoklady. Třetí etapě opět dominoval Elia Viviani. Bylo to letos již 30. vítězství stáje Quick-Step Floors. Její loňský rekord má hodnotu 56.

Čtvrtá etapa po dni volna a přesunu na Sicílii měla hrát do karet klasikářům. Před fantastickým publikem, ve všech průjezdních městech včetně cílového Caltagirone, si palmu vítězství v závěrečném stoupání urval pro sebe zase favorit – Tim Wellens (Lotto Soudal, pro Giro přejmenovaný na Lotto Fix All). Rohan Dennis uhájil maglia rosa. Roman Kreuziger dojel šestý. V páté etapě zvítězil domácí jezdec Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo). Zdeňku Štybarovi došly v závěru síly a cílem projel až jako 19.

Šestou etapu nejlépe zvládl tým Mitchelton-Scott. Stoupání na Etnu, první vrchařský test Gira, razantně zamíchalo celkovým pořadím. Vítěz, Esteban Chaves, si za svůj výkon v úniku etapu zasloužil. To ocenil a nechal ho vyhrát Simon Yates. Sám dojel druhý a převzal růžový trikot pro lídra Gira. Sedmá, rovinatá etapa patřila spurterům. V cíli byl tentokrát nejrychlejší Ir Sam Bennett (Bora – hansgrohe), italská spurterská elita v čele s Eliou Vivianim obsadila další čtyři bodovaná místa.

Simon Yates oblékl trikot lídra i pro 8. etapu. V dešti a stoupání 2. kategorie do cíle oslavil životní úspěch mladík z Ekvádoru Richard Carapaz (Movistar). Vedoucí jezdec Gira dojel pátý a vezl maglia rosa i v etapě deváté. Ta byla, před volným dnem, nejtěžším dojezdem prvního závodního bloku. Po 225 km potvrdil mladý Brit dominanci etapovým vítězstvím a navýšil své vedení.

Přesto je, z hlediska průběžného bodování, nejlepším mužem po první třetině závodu s 240 body Elia Viviani. Pomyslnou stříbrnou pozici drží spolu s dresem lídra Simon Yates. Získal 220 bodů. Trojlístek nejúspěšnějších jezdců doplnil Sam Bennett se 152 body. Z našich jezdců se nejblíž k bodům přiblížil Roman Kreuziger. Ve čtvrté etapě dojel na šestém – prvním nebodovaném místě.

Tour of California

V neděli začal také závod Tour of California (13. – 19. 5. 2018). V konkurenci spurterské absolutní špičky se v první etapě nejlépe uvedl Fernando Gaviria (Quick-Step Floors). Za vítězství bral 40 bodů. Druhý Caleb Ewan (Mitchelton-Scott) 15 a Peter Sagan (Bora – hansgrohe) 6 bodů za třetí místo. Pozice lídra na startu druhé etapy přinesla jezdci z Kolumbie žlutý dres a dalších 6 bodů. Druhou etapu, s dojezdem na kopec, ovládla s přehledem další kolumbijská hvězda Egan Bernal (Sky), před Rafałem Majkou (Bora – hansgrohe) a Adamem Yatesem (Mitchelton-Scott). Bernal převzal žlutý trikot.

 

Giro d’Italia – Top 10 po 9 etapách
Pořadí Jméno Tým Body
1. Elia Viviani ITA Quick-Step Floors 240
2. Simon Yates GBR Mitchelton-Scott 220
3. Sam Bennett IRA Bora – hansgrohe 152
4. Enrico Battaglin ITA LottoNL-Jumbo 132
5. Tom Dumoulin NED Team Sunweb 120
6. Rohan Dennis AUS BMC Racing Team 120
7. Esteban Chaves COL Mitchelton-Scott 120
8. Richard Carapaz EKV Movistar 104
9. Tim Wellens BEL Lotto Fix All 100
10. Thibaut Pinot FRA Groupama FDJ 80