Poslední jarní jednorázovka v Německu, velký vrchol jara Giro d’Italia a sedmidenní etapový závod v Kalifornii. To je program na květen. V našem seriálu o bodech je v úvodní části komentováno prvních 14 dnů.

Eschborn-Frankfurt 1. 5. 2018

Na prvomájové Velké ceně Frankfurtu, bez české a slovenské účasti, si dala dostaveníčko klasikářská a zejména spurterská elita. Peloton měl uprchlíky neustále pod kontrolou. Tři km před cílem bylo vše pohromadě a otázka, komu zbylo do finiše nejvíc sil, nadále otevřená. Vítězem se stal již počtvrté za sebou favorit č. 1 Alexander Kristoff (UAE-Emirates) a bral 300 bodů. Na bednu ho doprovodil s 250 body druhý Michael Matthews (Team Sunweb) a třetí ve spurtu Oliver Naesen. Pro svůj tým AG2R získal 215 bodů.

Giro d’Italia 5. – 13. 5. – prvních devět etap

Bodování na závodech Grand Tour je úměrné významu závodu. Vítěz etapy bere 100, druhý 40, třetí 20, čtvrtý 12 a pátý 4 body. Jezdec za každý den, kdy nastoupí v dresu lídra, dostává 20 bodů. Časovka první etapy přinesla obhájci titulu Tomu Dumoulinovi (Team Sunweb) 100 + 20 bodů. Rohan Dennis (BMC) bral 40 a do třetí etapy, díky bonifikaci na rychlostní premii ve druhé etapě, startoval z pozice lídra on.

Spurterský dojezd druhé etapy pro sebe rozhodl favorit číslo jedna Elia Viviani (Quick-Step Floors). Ani Negevská poušť nedokázala narušit papírové předpoklady. Třetí etapě opět dominoval Elia Viviani. Bylo to letos již 30. vítězství stáje Quick-Step Floors. Její loňský rekord má hodnotu 56.

Čtvrtá etapa po dni volna a přesunu na Sicílii měla hrát do karet klasikářům. Před fantastickým publikem, ve všech průjezdních městech včetně cílového Caltagirone, si palmu vítězství v závěrečném stoupání urval pro sebe zase favorit – Tim Wellens (Lotto Soudal, pro Giro přejmenovaný na Lotto Fix All). Rohan Dennis uhájil maglia rosa. Roman Kreuziger dojel šestý. V páté etapě zvítězil domácí jezdec Enrico Battaglin (LottoNL-Jumbo). Zdeňku Štybarovi došly v závěru síly a cílem projel až jako 19.

Šestou etapu nejlépe zvládl tým Mitchelton-Scott. Stoupání na Etnu, první vrchařský test Gira, razantně zamíchalo celkovým pořadím. Vítěz, Esteban Chaves, si za svůj výkon v úniku etapu zasloužil. To ocenil a nechal ho vyhrát Simon Yates. Sám dojel druhý a převzal růžový trikot pro lídra Gira. Sedmá, rovinatá etapa patřila spurterům. V cíli byl tentokrát nejrychlejší Ir Sam Bennett (Bora – hansgrohe), italská spurterská elita v čele s Eliou Vivianim obsadila další čtyři bodovaná místa.

Simon Yates oblékl trikot lídra i pro 8. etapu. V dešti a stoupání 2. kategorie do cíle oslavil životní úspěch mladík z Ekvádoru Richard Carapaz (Movistar). Vedoucí jezdec Gira dojel pátý a vezl maglia rosa i v etapě deváté. Ta byla, před volným dnem, nejtěžším dojezdem prvního závodního bloku. Po 225 km potvrdil mladý Brit dominanci etapovým vítězstvím a navýšil své vedení.

Přesto je, z hlediska průběžného bodování, nejlepším mužem po první třetině závodu s 240 body Elia Viviani. Pomyslnou stříbrnou pozici drží spolu s dresem lídra Simon Yates. Získal 220 bodů. Trojlístek nejúspěšnějších jezdců doplnil Sam Bennett se 152 body. Z našich jezdců se nejblíž k bodům přiblížil Roman Kreuziger. Ve čtvrté etapě dojel na šestém – prvním nebodovaném místě.

Tour of California

V neděli začal také závod Tour of California (13. – 19. 5. 2018). V konkurenci spurterské absolutní špičky se v první etapě nejlépe uvedl Fernando Gaviria (Quick-Step Floors). Za vítězství bral 40 bodů. Druhý Caleb Ewan (Mitchelton-Scott) 15 a Peter Sagan (Bora – hansgrohe) 6 bodů za třetí místo. Pozice lídra na startu druhé etapy přinesla jezdci z Kolumbie žlutý dres a dalších 6 bodů. Druhou etapu, s dojezdem na kopec, ovládla s přehledem další kolumbijská hvězda Egan Bernal (Sky), před Rafałem Majkou (Bora – hansgrohe) a Adamem Yatesem (Mitchelton-Scott). Bernal převzal žlutý trikot.

 

Giro d’Italia – Top 10 po 9 etapách
Pořadí Jméno Tým Body
1. Elia Viviani ITA Quick-Step Floors 240
2. Simon Yates GBR Mitchelton-Scott 220
3. Sam Bennett IRA Bora – hansgrohe 152
4. Enrico Battaglin ITA LottoNL-Jumbo 132
5. Tom Dumoulin NED Team Sunweb 120
6. Rohan Dennis AUS BMC Racing Team 120
7. Esteban Chaves COL Mitchelton-Scott 120
8. Richard Carapaz EKV Movistar 104
9. Tim Wellens BEL Lotto Fix All 100
10. Thibaut Pinot FRA Groupama FDJ 80

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.