Australan Richie Porte vítězem Critéria du Dauphiné 2021!

nabor

 Richie Porte z týmu Ineos-Grenadiers si v dojezdu závěrečné etapy Critéria du Dauphiné zkušeně pohlídal Alexeje Lutsenka z Astany a mohl tak slavit vítězství!

Závěrečná etapa Critéria obsahovala sedm různě těžkých stoupání. Startovala z La-Léchere Les-Bains a po 147km finišovala pozvolným stoupáním na Les Gets (1160m). Celá trasa začínala menším dvoukilometrovým stoupáním a pokračovala po 22km třemi po sobě následujícími kopci. Nejdříve 10km výjezd na Ugine (průměrné stoupání 5%), dále 6,7km dlouhý výšlap na Col des Aravis (průměrné stoupání 7%), a po sjezdu do Le Grand-Bornand peloton čekalo 11,7km dlouhé stoupání první kategorie na Col de la Colombiere ve výšce 1618m (cca 6% stoupání).
Po prudkém sjezdu zbývalo závodníkům posledních 50km do cíle přes jedno kratší stoupání až k nejtěžšímu kopci dne Col de Joux Plane, které bylo 11,6km dlouhé s průměrným stoupáním 8,5% ve výšce 1691 metrů nad mořem. Poté klesání do Morzine a konečně pozvolné 6km dlouhé mírné stoupání k cílové pásce.
Po včerejší sedmé etapě jel ve žlutém dresu pro lídra celkové klasifikace Richie Porte z týmu Ineos-Grenadiers před Alexeyem Lutsenkem z Astany a Geraintem Thomasem taktéž z Ineosu. Dres pro lídra bodovací soutěže i po dnešku udržel Sonny Colbrelli (TBV).
Brzy po startu dnešní etapy se vytvořila početná skupina uprchlíků, z nichž zaútočil Mark Padun (Bahrain-Victorious) a vystoupal na kopec Ugine jako první. To stejné platilo i na vrcholku kopce Col des Aravis, kde Paduna následovali Valgren (Education-Nippo), Tusveld (DSM) a Bakelants (IWG).
Stejná skupina jezdců přijela jako první na kopec Col de la Colombiére. Mark Padun v čele skupiny byl opět první na prémii a získal tím puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře závodu.

Peloton se všemi favority celkového pořadí ztrácel na čelo zhruba 4 minuty. Taktéž na nejtěžší kopec poslední etapy Col de Joux Plane vyjel jako první Mark Padun (TBV), jenž v té době jel již v samostatném úniku před pronásledovateli s náskokem dvě a půl minuty na peloton.
Pole favoritů se začalo trhat při sjezdu z Col de Joux Plane, kde měl menší pád Geraint Thomas, ale dokázal se vrátit před cílem do hlavní skupiny.

 Mark Padun (TBV) dnes dosáhl úctyhodný double, kdy vyhrál včerejší královskou etapu a  i dnes přijel z úniku před Jonasem Vingegaardem (TJV) do cíle jako první.
     Richie Porte a Alexey Lutsenko spolu s dalšími závodníky bojovali o žlutý dres až do konce bok po boku. Porte nepřipustil žádné komplikace a pohlídal si žlutý dres pro lídra závodu před Alexem Lutsenkem, který již nenašel dostatek sil na závěrečný útok.

 Tým Ineos-Grenadiers má tak vítěze Critéria du Dauphiné 2021 jménem Richie Porte!

Mark Padun ukr