Ani v Terracině nedostanou spurteři nic zadarmo

nabor

Oproti včerejšku téměř o 100 kilometrů kratší pátá etapa Gira dá vrchařsky zdatnějším rychlíkům šanci zbavit se konkurence. Zároveň ovšem bude obtížné v kopcovitém úvodu regulovat skladbu úniku. Dojezd tentokrát obstará městský okruh.

Jižní tažení Gira se chýlí ke konci. Západ země toto loučení opláče, ačkoli dojíždět by se s trochou štěstí mohlo na již osychající 9,2 kilometrů dlouhé trase, vytyčené v cílovém městě. Kdo vjede to Terraciny první? Snad uprchlíci. A nejspíš zdatní vrchaři. Dnešní koncept připomíná 16. etapu Tour de France 2017, kdy na silnicích klikatících se vysočinou zasadil těžkou ránu Matthews Kittelovi. Organizátoři Gira jen neplýtvají prémiemi a tak ani jedna ze dvou věží prvních 25 kilometrů (7,6 km do 4,6 % a 5,4 km do 6,3 %) nebude klasifikována.

Mapa dojezdu 5. etapy Giro d'Italia 2019Profil se narovná po 50 kilometrech před sprintem o body, brzy následovaným bojem o bonifikační sekundy. Oba se nacházejí v přímořském kraji, jehož ráz se proměnil za Mussoliniho. Bažiny vystřídaly lány polí a ty tu už zůstaly. Totéž se bohužel opět dá říci o místním asfaltu. Na 83. kilometru si cyklisté odskočí na „čtyřku“ Sezze (5,4 km, 4,1 %), ale brzy se vrátí na okraj plošiny. Terracinský okruh bude krom úseku mezi 8. a 7. kilometrem od cíle rychlý a kvalitou cest odpovídající vcelku význačnému turistickému středisku. Cílová rovinka bude dlouhá úctyhodných 1500 metrů.

5. etapa Giro 2019

Elia Viviani se ne a ne doklepat na vítěznou bránu. Dočká se dnes, nebo zlepší načasování akcelerací Ewan s Ackermannem? Maglia ciclamino se pokusí získat zpět Gaviria, potvrdit výkon z pondělí Moschetti. Příslušnost k aboslutní elitě budou hájit Démare a Nizzolo.

V závětří nadále zůstávají jiná jména. Mareczko, Cimolai, Canola či Vendrame. Důležitý den čeká tým Sunweb. Nastoupí Dumoulin? Bude schopen alespoň přejet etapu v hlavním poli? Pozbyvše růžových nadějí mohli by jeho kolegové zkusit uprchlický atak etapového trůnu. Největší praxi má v tomto směru Jan Bakelants.

Pátá etapa Giro d’Italia 2019 startuje ve 14:00. Přenášena bude celá. Fanoušci prémiových spurtů si přijdou na své mezi čtvrt a tři čtvrtě na čtyři. Vítěze spurtu závěrečného – pakliže na něj dojde – poznáme přibližně v 17:11.

Soutěž