nabor

Alessandro Covi (UAE-Team Emirates) pokořil dnes jako první mýtickou Fedaiu, a to po sólovém nástupu ve stoupání Passo Pordoi 48 kilometrů před cílem. Jai Hindley (Bora-hansgrohe) za výtečné pomoci Lennarda Kämny utahal Richarda Carapaze (Ineos Grenadiers) a před zítřejší časovkou (17km) na něj najel nadějnou minutu a půl.

Etapa v Dolomitech, dlouhá 168 kilometrů, z Belluna na Passo Fedaia zahrnovala tři ze čtyř nejvyšších kopců letošního Giro d’Italia. Na 82. kilometru Passo San Pellegrino 1919 m n.m. (prémie 1 kategorie 9,6km do 8%), na 122. kilometru Passo Pordoi 2236 m n.n. (prémie HC 12km do 6,6%) a cílové passo Fedaia 2052 m n.m. (prémie 1. kategorie, 13km do průměrných 7,8%, ale s druhou polovinou kolem 10 až 11,5%). Odstup Carapaze a Hindleyho byly pouhé 3 vteřiny, Mikel Landa (Bahrain-Victorious) ztrácel minutu a stále se chystal k útoku.

Po necelých 30 kilometrech se postupně vytvořil dobře spolupracující únik ve složení
Sam Oomen a Gijs Leemreize (Jumbo-Visma), Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), Mauri Vansevenant a Davide Ballerini (QuickStep-AlphaVinyl), Davide Formolo a Alessandro Covi (UAE Team Emirates), Edoardo Zardini (Drone Hopper-Androni), Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe), Domen Novak (Bahrain Victorious), Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Thymen Arensman (Team DSM), Antonio Pedrero (Movistar), Andrea Vendrame (AG2R) a Sylvain Moniquet (Lotto Soudal). Skupina získala pětiminutový náskok na peloton, ve kterém se iniciativy chopil Bahrain.

Ve stoupání na Passo Pordoi se únik začal trhat. Z čela ujel Alessandro Covi a na vrcholu měl k dobru už 1:15 minuty na skupinu s Novakem, Pedrerem, Kämnou, Arensmanem, Cicconem a Formolem, k níž se ve sjezdu znovu připojili Nizozemci z Jumba. Peloton i přes úsilí Wouta Poelse (Bahrain) zůstával na pěti minutách.

Marmolada pak přinesla rozuzlení. Alessandro Covi udržel své báječné vítězství i před pomalu dotírajícím Domenem Novakem. Lennard Kämna se zhruba 4 km před cílem vrátil k Jaii Hindleymu a oba nasadili tempo, které Richarda Carapaze zničilo. Ekvádorec těžce odpadl a Hindley pak již sám sbíral až do finiše vteřinku ke vteřince. Na posledním kilometru Carapaze předjel i Hugh Carthy (EF) a Mikel Landa a na Jaie Hindleyho jezdec Ineosu ztratil nakonec téměř 1:30 minuty, což je v závěrečné časovce pravděpodobě neřešitelné.

Skvěle se držel i Jan Hirt. Na vítěze ztratil na 14. místě 4:25, zůstal na celkovém 6. místě a před sebou má Pella Bilbaa o 12 sekund.

20. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

/zdroj obrázku: cyclingnews.com, Getty Images/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.