nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Kolem Lombardie logoPřed dvěma lety rozhodl Nibali o svém vítězství na monumentu Kolem Lombardie po svém razantním nástupu ve sjezdu. Na Lombardii si tehdy chtěl vylepšit reputaci po svém držení se auta, za které byl vyloučen z Vuelty. Nastoupil tak mockrát dokud všechny ostatní neodpáral a svou nápravu za Vueltu zvládl na výbornou. Letos nic takového dokazovat nemusel. Na Vueltě skončil druhý a vyhrál etapu. Přesto si závod Kolem Lombardie vytyčil za cíl konce sezóny. Je známo, že Nibali si umí dokonale načasovat formu a na posledním monumentu sezóny to znovu dokázal.

Il Lombardia - pódium 2017 - na nejvyšším stupni Vincenzo Nibali

Žralok z Messiny měl k sobě silný tým. Pomáhat mu měli například Gasparotto, Brajkovič, Pelizzoti nebo Visconti. Především poslední jmenovaný, který týden před Lombardií ovládl prestižní klasiku Giro dell’Emilia, předváděl výborný výkon. Bitva hlavních favoritů se začala odehrávat na stoupání Civiglio, které končilo 17 kilometrů před cílem. Zde nastupovali mladíci Oomen a Moscon společně s Thibautem Pinotem. Bahrain-Merida však tyto nástupy pohlídal a připravoval pozici Nibalimu k rozhodujícímu ataku. Dojeli tak Moscona s Oomenem, ale Pinot stále unikal. To již nenechalo Nibaliho chladným a vzal věci do svých rukou.

Nibali

Krátce před vrcholem stoupání razantně zaútočil a za chvíli Pinota dojel. Francouz se za ním přes vrchol Civiglia udržel, ale Nibali nepolevil ani ve sjezdu. Pinot byl před několika lety známý svým strachem ve sjezdech, který pramenil z jeho těžkého pádu z mládežnických let. Francouz na této slabině však výrazně zapracoval a stal se tak poměrně kvalitním sjezdařem. Ovšem poměrně kvalitní sjezdař se nemohl měřit s jedním z nejlepších sjezdařů současnosti – Nibalim. Sicilský žralok se Pinotovi za každou zatáčkou o kousek vzdaloval a nakonec si vytvořil poměrně značný náskok. V posledním stoupání ho pak stále navyšoval a zbytek jezdců tak mohl rázem bojovat jen o druhé místo.

Nibali osamoceně přijel do cílové rovinky a na prstech jako oslavu znázornil číslici padesát. Vítězství na Klasice padajícího listí pro něj totiž znamenalo padesátou profesionální výhru. Teprve za 28 sekund dorazil druhý Julian Alaphilippe. O dalších deset sekund později přijel do cíle třetí Gianni Moscon.