Adventní kalendář: 21. 12. 2019 – Skvělé závody v Beneluxu

Je prosinec, a to znamená jediné! Opět vám přinášíme cyklistický adventní kalendář! Opět jsme vybrali 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat.

BinckBank Tour, dříve Eneco Tour přináší každý rok skvělé závody. Letos se zde sešla klasikářská a spurterská elita. Na startu nechyběla jména jako Gilbert, Jungels, Štybar, Wellens, Campenaerts, Greoenewegen, Van Avermaet, Van Baarle, Theuns, Hirschi, Pedersen, Philipsen, Bennett, Valgren, Vanmarcke, Démare, Küng nebo Naesen.

Pořadatelé připravili náročnou trasu, navíc závodníkům život zkomplikovalo počasí a prudké deště. Jeden peloton zaplavil hned v úvodní, spurterské, zkoušce mezi městy Beveren a Hulst. K dešti se přidal i vítr a v jedné fázi etapy byl peloton i rozdělen na několik menších skupin. Vše se posjíždělo a etapa končila hromadným dojezdem. V tom ukázal skvělé nohy Ir Sam Bennett a dojel si pro etapové vítězství.

Sam Bennett
Sam Bennett

Druhý den znovu patřil spurterům. Pro dobro všech nepršelo a nefoukal vítr. Do úniku dne se pustil i Josef Černý, ale peloton měl vše pod kontrolou a i druhá etapa končila hromadným spurtem. V něm měl nejlepší pozici Dylan Groenewegen, ale na zadním kole číhal Sam Bennett, který v příhodný moment vyrazil za Jasperem Philipsenem. Belgičana přespurtoval a bylo z toho druhé etapové vítězství.

I třetí zkouška v okolí města Aalter byla určená spurterům. Přes peloton se v průběhu etapy znovu prohnal déšť, tentokrát naštěstí jen přeháňka, i tak měli jezdci problémy. Když se situace uklidnila a únik byl dostižen, přišel ke slovu spurt.

V posledním kilometru čekala na závodníky jedna záludná pravotočivá zatáčka. Zde přišel pád, který rozdělil peloton. Mezitím na čele ujížděla pětice závodníků (Pedersen, Theuns, Philipsen, Groenewegen a Bennett). Zezadu k nim přilétl ještě Jürgen Roelandts (Movistar) a Belgičan otevřel spurt.

Sam Bennett
Sam Bennett (cyclingnews.com; 2019)

Na to zareagoval Philipsen a Roelandtse předjel, ale za zády se mu vyvezlo duo Groenewegen-Bennett. Nizozemec vypálil kolem Philipsena po pravé straně, zatímco Ir zvolil tu levou. Dlouho to vypadalo, že vítěznou šňůru Sama Bennetta naruší Dylan Groenewegen, ale lídr závodu zrychloval a na pásku dojeli oba téměř stejně.

O vítězi musela rozhodnout až cílová fotografie. Ta ukázala, že Bennett byl na pásce o několik málo tisícinek rychleji a mohl se radovat z třetího vítězství ve třech etapách.

Čtvrtá zkouška byla velmi krátká, jen 96,2 kilometrů dlouhá etapa v kopcích kolem Houffalize. Favorizováni byli spurteři, ale týmy favoritů na celkové pořadí nasadily ostré tempo a spurtery eliminovaly.

30 kilometrů před cílem odjeli Tim Wellens, Laurens De Plus, Marc Hirschi a Iván García Cortina. Cortina byl do závěru největší favorit, jenže odpadl jako první. Zbylá trojice spolupracovala skvěle a na ostatní favority si získala až minutový náskok.

Mezi nimi se rozhodovalo i o vítězství v etapě a o novém majiteli dresu lídra. Spurt otevřel Marc Hirschi a už se zdálo, že protne cílovou pásku jako první. Jenže Tim Wellens se nechtěl vzdát a v posledních metrech se kolem mladého Švýcara protáhnul a vyhrál.

Tim Wellens a Marc Hirschi v těsném dojezdu

Poslední příležitostí pro spurtery, jak získat na BinckBank Tour výhru byla pátá etapa z Riemstu do Venray. Etapa byla velmi zmatená a hektická. Postupně se na čele vystřídaly tři úniky, ale ani jeden z nich nebyl úspěšný. O výhru se bojovalo ve spurtu. Ten byl ovlivněn pádem, který závěru dodal ještě více hektiky.

Do skvělé pozice se opět dostali borci Treku s Edwardem Theunsem. Na jeho zadní kolo přivezl Zdeněk Štybar Alvára Hodega. Mladý Kolumbijec počkal, až Theuns otevře spurt, chvíli se mu svezl za zadním kolem a poté nastoupil k vlastnímu trháku. V závěru na něj ještě zkoušel dotírat Sam Bennett, ale nestačilo to a Hodeg v cíli slavli vítězství.

Álvaro HodegPředposlední den čekala na závodníky časovka v Haagu na 8,4 kilometrů a nejlépe ji zvládl Filippo Ganna z INEOSu. V celkovém pořadí nedošlo k žádné závratné změně, pouze ke kosmetickým úpravám rozestupů.

Filipo GannaVšichni čekali na poslední etapu ze Sint-Pieters-Leeuw do Geraardsbergenu s přejezdy Bosbergu a Muur Kapelmuuru. V dresu lídra vstupoval do etapy Tim Wellens, ale vše bylo ještě otevřené.

Úvod etapy byl znovu hektický a trvalo dlouhých 70 kilometrů, než se vytvořil únik. Před posledním přejezdem Muuru a Bosbergu byl balík znovu spojen a na Muuru se začalo závodit. Zaútočil Oliver Naesen, s ním odjel Greg Van Avermaet a také Laurens De Plus, který byl bezprostřední hrozbou pro Wellense.

Lídr závodu nedokázal reagovat a zůstal s ostatními favority. Jenže tato skupina nespolupracovala, nastupovala si a dělila se, což hrálo do karet De Plusovi na čele. Čelní trio naopak kooperovalo velmi dobře a postupně si získávalo další a další vteřinky k dobru.

Souboj o etapu nakonec svedli Van Avermaet s Naesenem. Druhý jmenovaný měl v závěru o něco více sil a etapu vyhrál. De Plus v závěru čtyři sekundy ztratil, ale na celkové vítězství to bohatě stačilo. Marc Hirschi i Tim Wellens ztratili sekund jednačtyřicet. Wellens tak klesl až na třetí místo za Naesena, který si dnešní výhrou polepšil na druhé místo celkového pořadí.

Oliver Naesen

Datum Článek Datum Článek
01.12.2019 Český triumf na úvodní klasice sezóny 13.12.2019 Pohřebiště favoritů
02.12.2019 Italské drama až do posledních metrů 14.12.2019 Nečekaný žlutý muž
03.12.2019 San Remo pro Alaphilippa 15.12.2019 Mistr přes úniky
04.12.2019 Štybar strikes again! 16.12.2019 Nový francouzský hrdina?
05.12.2019 Seznamte se, na scénu přichází Mathieu van der Poel 17.12.2019 Chaos v Alpách
06.12.2019 Překvapení na Ronde 18.12.2019 První titul pro Kolumbii
07.12.2019 Čtvrtý monument z pěti! 19.12.2019 Teenager ničí soupeře
08.12.2019 Nikdy nepodceňujte Mathieu van der Poela 20.12.2019 Vítězství zahalené velkou tragédií