Adventní kalendář: 12. 12. 2019 – V Kalifornii zářilo mládí

nabor

Je prosinec, a to znamená jediné! Opět vám přinášíme cyklistický adventní kalendář! Opět jsme vybrali 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat.

Závod Amgen Tour of California není na mapě cyklistického světa zas tak dlouho. Letos se jel teprve 14. ročník závodu. Ale hned od začátku lákal na start velká jména a ani letos tomu nebylo jinak. Na startu se objevili Rigobert Urán, Tejay Van Garderen, George Bennett, John Degenkolb, Richie Porte, Rohan Dennis, Simon Špilak, Nacer Bouhanni, Zdeněk Štybar, Peter Sagan nebo Mark Cavendish.

Jenže krom první etapy, kterou vyhrál Peter Sagan, to nebyl nikdo z nich, nastoupila generace mladíků. Druhá etapa končila krátkým výstupem do South Lake Tahoe. Tejay Van Garderen útočil a roztrhal skupinu favoritů. S ním se drželi jen Moscon a Kasper Asgreen, který vyrazil 400 metrů před cílem a dospurtoval si pro vítězství.

Kasper Asgreen vyhrál druhou etapu Amgen Tour of California

To v další etapě předvedl úctyhodný kousek Asgreenův týmový kolega z Deceuninck-Quick Step Rémi Cavagna úctyhodný útok. Dostal se do úniku dne, společně s Alexem Hoehnem nastoupili už 150 kilometrů před cílem z úniku. 75 kilometrů před cílem byl Cavagna už na čele sám a do cíle dojel s více jak sedmiminutovým náskokem na pronásledovatele a peloton.

Rémi Cavagna uspěl v sólovém pokusu ve třetí etapě

Čtvrtá etapa do Morro Bay končila hromadným dojezdem a znovu se v cíli radoval mladík týmu Deceuninck-Quick Step. Tentokrát to byl Fabio Jakobsen. Velkým vyzyvatelem mu v dojezdu byl jiný z talentů Jasper Philipsen (UAE Team Emirates). Po dojezdu se také probíral kontroverzní moment, kdy 10 kilometrů před cílem přišel pád v pelotonu. V něm se ocitl i lídr závodu Tejay Van Garderen. Američan se nestihl vrátit do pelotonu, ale pořadatelé se rozhodli udělit mu stejný čas jako vítězi. Těžce to nesl hlavně Patrick Lefévere, šéf týmu Deceuninck-Quick Step, protože Kasper Asgrenn by se v opačném případě dostal do průběžného vedení.

Fabio Jakobsen
Fabio Jakobsen přespurtoval Jaspera Philipsena

Pátá etapa končila ve Ventuře a před cílem na závodníky čekalo krátké, nehodnocené, ale velmi prudké stoupání. Útok zkusil Zdeněk Štybar, bohužel nebyl úspěšný a o vítězi musel rozhodnout spurt menší skupiny. Dlouho to vypadalo, že Maximiliano Richéze protáhne sérii výher Deceunincku-Quick Step, ale před cílem ho přespurtoval mladík Bahrainu-Merida Iván García Cortina a zvítězil.

Iván García Cortina vyhrál pátou etapu v Kalifornii

Královskou byla etapa předposlední s výstupem na Mt. Baldy. 14 kilometrů před cílem zaútočil Maximilian Schachmann. V pelotonu zavládl zmatek, začalo se zběsile nastupovat, na což doplatil Van Garderen a odpadl. Schachmann byl posléze pohlcen a přišel útok dvacetiletého Tadeje Pogačara.

S ním se udrželi jen George Bennett, Richie Porte a další mladík Sergio Higuita. Byl to Kolumbijec Higuita, jehož útok byl úspěšný a on osamoceně vjížděl do posledního kilometru. Úspěšně ho stíhal Pogačar a v posledních stovkách metrů byla na čele zpátky dvojice. Bennett jejich tempu nestačil a Porte doplatil na problémy s přehazovačkou.

Pogačar s Higuitou vsadili oba na dlouhý spurt a zvedli se už 400 metrů před cílem. Převahu měl celou dobu Higuita, ale v zatáčce asi 50 metrů před cílem neodhadl svoji rychlost, vyjel z ideální stopy a otevřel Pogačarovi cestu k vítězství i celkovému vedení.

Tadej Pogačar vystoupal nejrychleji na Mt. Baldy

Závěrečná etapa byla určena pro sprintery a znovu se v cíli radoval mladík. Tentokrát to byl Cees Bol ze Sunwebu, který přespurtoval Sagana a Philipsena.

Celkové pořadí a nejlepším mladíkem závodu se stal Tadej Pogačar (20 let), před Sergiem Higuitou (21 let) a Kasperem Asgreenem (24 let). Dán Asgreen vyhrál bodovací soutěž a nejlepším vrchařem závodu se stal Davide Ballerini z Astany (24 let). Když se podíváme na průměrný věk vítězů etap, vyjde nám číslo 23,4 roku. Z toho je vidět, že letošní Kalifornie patřila mladíkům, kteří svůj talent navíc potvrzovali v celé sezóně.

Cees Bol byl nejrychlejší ve finiši závěrečné etapy závodu

Datum Článek Datum Článek
01.12.2019 Český triumf na úvodní klasice sezóny 13.12.2019 Pohřebiště favoritů
02.12.2019 Italské drama až do posledních metrů 14.12.2019 Nečekaný žlutý muž
03.12.2019 San Remo pro Alaphilippa 15.12.2019 Mistr přes úniky
04.12.2019 Štybar strikes again! 16.12.2019 Nový francouzský hrdina?
05.12.2019 Seznamte se, na scénu přichází Mathieu van der Poel 17.12.2019 Chaos v Alpách
06.12.2019 Překvapení na Ronde 18.12.2019 První titul pro Kolumbii
07.12.2019 Čtvrtý monument z pěti! 19.12.2019 Teenager ničí soupeře
08.12.2019 Nikdy nepodceňujte Mathieu van der Poela 20.12.2019 Vítězství zahalené velkou tragédií