16. etapa Vuelty 2021 a třetí vítězství pro sprintera Fabia Jakobsena!

nabor

V závěrečném sprintu k cílové pásce prokázal skvělou formu opět Nizozemec Fabio Jakobsen z týmu Deceuninck Quick-step a připsal si již třetí vítězství na letošní Vueltě.

Šestnáctá etapa Vuelty 2021 po volném dni startovala z Lareda a končila v Santa Cruz de Bezana. Trať byla dlouhá 180km a převážně se pohybovala kolem Cantabrijského pobřeží. Profil trati nebyl nikterak náročný a obsahoval jen jednu vrchařskou premii 3. kategorie na kopci Alto de Hijas na stém kilometru. Dnešní etapa měla podle předpokladů a profilu trati favorizovat spíše sprintery a nečekal se nějaký zásadní útok jezdců na celkové pořadí.

Dojezd k cílové pásce v lehce zvlněném terénu nasvědčoval tomu, že se dnes bude rozhodovat v hromadném spurtu.
Samotný závod dnes začal poměrně hekticky a do úniku si nastoupilo hned pět jezdců. Dewulf, Bizkarra, Claeys, Simmons a Bol si vytvořili dvouminutový náskok na peloton, který si stále udržovali i při přejezdu kopce Alto de Hijas 80km před cílem. A právě na tomto stoupání se z pelotonu utrhl Harm Vanhoucke a pustil se do stíhání uprchlíků na čele závodu. Jeho pronásledování pětice jezdců v úniku bylo 65 km před cílem úspěšné a připojil se tak úniku dne.

Peloton ale mezitím začal díky týmu UAE zvyšovat tempo a postupně snižoval náskok jezdců v čele závodu. S přibývajícími kilometry začalo být jasné, že únik šestice dnes nebude úspěšný a peloton tyto závodníky pohltil zhruba 10km před cílem. Stan Dewulf se ještě pokusil o samostatný únik těsně před cílem, ale neměl před rozjetým pelotonem šanci.

Došlo tak na finální sprint, ve kterém byl nakonec nejsilnější Fabio Jakobsen(DQS). V dnešní etapě si dojel již pro třetí vítězství v etapě na letošní Vueltě.
Červený dres pro lídra je stále v držení Christiana Eikinga z Nizozemska před G.Martinem a P. Rogličem.

Fabio Jakobsen nld