100. ročník Lutych – Bastogne – Lutych zná vítěze

Tak a máme za sebou další jarní klasiku Lutych – Bastogne – Lutych. Letos dokonce 100. jubilejní, která patří mezi nejstarší klasiky. Závod se koná ve valonské části Belgie. Jede se za veliké účasti belgických fanoušků, silnice podél trati jsou lemovány jásajícími lidmi, což vytváří báječnou atmosféru. Dnes se jelo se za příjemného slunečného počasí, 15 stupňů ideálního pro cyklistiku.

Na startu se sešlo hodně favoritů s nadějí na vítězství, Valverde je dvojnásobným vítězem r. 2006, 2008 a rád by dosáhl hattrick, také Gilbert, domácí závodník, se pyšní vítězstvím v roce 2011, a jak dnes před závodem prohlásil: „Cítím se dnes velice dobře, je to otevřený závod. Těžko říct, kde někdo nastoupí.„ Také loňský vítěz Daniel Martin neskrýval naděje na vítezství.

Celkem 10 stoupání

Jelo se kopcovitým terénem v krásné krajině, kde je hodně zeleně, úzké silnice se špatným povrchem vyžadující od závodníků soustředění.

Km 243,5 – Cote de La Roche-aux-Faucons – 1,5 km na 9,3%

Po hodině jízdy odjelo 6 uprchlíků a jejich náskok se zvyšoval, ale nebyli v něm žádní favorité. Náskok dosáhl 13 minut a 20 vteřin, ale peloton na únik nereagoval. Po prvním stoupání odstup dokonce narostl až na 15:50 a na to zareagovalo hned několik týmů, které se střídaly ve vedení pelotonu a začaly pracovat pro své lídry, aby snížily náskok jezdců v úniku BMC, Lotto-Belisol, Omega Pharma-Quick Step a Movistar.

Aktivní byl i Roman Kreuziger

Na některých stoupáních byla vidět na závodnících únava, přece jenom už mají za sebou několik jarních závodů. 20 km před cílem byl únik zlikvidován, ale docházelo k dalším. K naší radosti byl velice aktivní Roman Kreuziger, který v jednu chvíli vyprovokoval únik, ale ostatní hned zareagovali a začali taktizovat. Závod začal být velice dramatický a zajímavý cca 4 km před cílem, ve vedení se střídalo mnoho favoritů, mezi nimi Nibali, Valverde, Gilbert, Martin, Kreuziger, Gerrans, Pozzovivo, Moreno, Sánchez, Kwiatkowski.

Při posledním stoupání cca 1 km před cílem na Saint-Nikolas měli Pozzovivo a Caruso náskok 8 sec, který byl zlikvidován a do závěrečných metrů zasprintoval Daniel Martin, loňský vítěz, ale v zatáčce měl nepříjemný pád, který ho připravil o vítězství.

Z vítězství se nakonec  radoval  Simon Gerrans / Orica GreenEdge/  2. Valverde /Movistar Team/ 3. Kwiatkowski / Omega Pharma Quick Step/. Roman Kreuziger na sedmém místě.

Byl to krásný a vzrušující závěr. Bohužel na trati bylo také hodně pádů a někteří cyklisté museli odstoupit a snad největším smolařem byl  Rui da Costa a Jan Bakelants. Chris Froome na start nenastoupil, potýká se s infekcí plic. Rodriguez také odstoupil, má zdravotní problémy.

Další výsledky a video ze závodu Lutych – Bastogne – Lutych 2014 najdete v profilu závodu.