nabor

Třináctá etapa Vuelty se stala klíčovým dnem v boji o celkovou klasifikaci. Jonas Vingegaard zdolal legendární Tourmalet a v den narozenin své dcery dosáhl emotivního sólového vítězství.

Den startoval ve Formigal a odtud se zdolávala čtyři kategorizovaná stoupání na téměř 135 kilometrů dlouhé etapě včetně cíle na Tourmaletu, který byl v nejvyšší kategorii HC.

Na začátku etapy na vrcholu Puerto de Portalet si Romain Bardet (Team DSM) připsal maximální počet bodů.

Po sjezdu následovala prémie nejvyšší kategorie Col d’Aubisque (16,6 km do 7%), kde se odehrál pravděpodobně rozhodující okamžik letošní Vuelty. Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) i přes podporu čtyř svých domestiků začal ztrácet kontakt s hlavní skupinou, vedenou Robertem Gesinkem (Jumbo-Visma). Nakonec se úplně zlomil a ztratil v etapě více než 27 minut.

Tým Jumbo-Visma zcela ovládl elitní skupinu na celkové pořadí. Robert Gesink stále držel tempo a soupeři odpadávali jeden za druhým. V problémech se ocitl i João Almeida (UAE). Jonas Vingegaard pak 8 km před vrcholem Tourmaletu (18,8 km do průměrných 7,4%) zaútočil na vítězství v etapě. Reagovat se snažili Juan Ayuso (UAE) a Enric Mas (Movistar), ale Vingegaard jen přitápěl pod kotlem. Postupně si vybudoval více než minutový náskok a svoje první vítězství v etapě Vuelty věnoval dceři Fridě.

Jonas Vingegaard Jumbo-Visma 13. etapa Vuelta 2023Jeho týmoví kolegové Sepp Kuss a Primož Roglič se s úsměvem na rtech umístili na druhém a třetím místě, čímž zkompletovali dominantní bilanci 1-2-3 pro Jumbo-Visma. Zdá se, že celkové pořadí Vuelty 2023 může být už jen jejich interní týmovou hrou. Sepp Kuss nyní vede před Rogličem o 1:37 minuty, Vingegaard je zpět pouze o dalších  7 sekund.

Vuelta Ciclista a España 2023, 13. etapa

|
P.Jméno TýmČas/Body
1Jonas VingegaarddnkTJV
2Sepp KussusaTJV+
3Primož RogličsvnTJV+
4Juan AyusoespUAD+
5Cian UijtdebroeksbelBOH+
6Enric MasespMOV+
7Mikel LandaespTBV+
8Aleksandr VlasovrusBOH+
9Steff CrasbelTEN+
10Marc SolerespUAD+

Ilustrační foto: Alexander Hassenstein/Getty Images

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.